ÄLVÄNGEN. Beredskapsveckan pågick mellan den 22-28 september. I Ale kommun låg fokus på det interna arbetet och att testa utvalda moment inom krisberedskap.
– Det har varit nyttigt och lärorikt på samma gång, säger Ciccilia Grgic utvecklingsledare civil beredskap.
Lokaltidningen fanns med när Ale kommun hade samlat personal från olika förvaltningar för en övning vid Aroseniusskolan – en av sju trygghetspunkter i Ale.
– Målet var att praktiskt öva hantering av tekniska system som reservkraft, nödvatten, Rakel/kommunikation och därigenom skapa en stabil grund för framtida övningar och faktiska händelser, säger Ciccilia Grgic.
Övningen genomfördes med utgångspunkt i principerna om ansvar, likhet och närhet.
Vad innebär det i praktiken?
– Ansvarsprincipen – den som har ansvar för en verksamhet i vardagen har också ansvar i kris. Likhetsprincipen – verksamheten ska så långt det är möjligt fungera på liknande sätt i kris som under normala förhållanden. Närhetsprincipen – en kris ska hanteras så nära den inträffade händelsen som möjligt, både geografiskt och organisatoriskt.
På tisdagens övning handlade det om att identifiera och stärka samverkan mellan olika verksamheter och aktörer, men även att synliggöra utvecklingsområden inom kommunens krishanteringsförmåga.
– Det är oerhört värdefullt att få göra ett stresstest av organisationen och samtidigt se att viktiga funktioner fungerar som de ska, säger Ciccilia Grgic.
Under övningen stängdes den ordinarie vattentillförseln av och VA-enheten var på plats med en nödvattentank för att säkerställa tillgång till dricksvatten. Även den ordinarie elförsörjningen kopplades bort, och Aroseniusskolan försågs istället med el via ett reservkraftverk.
Ale El medverkade aktivt under övningen och bidrog med avgörande teknisk kompetens och operativt stöd.
– En förutsättning för att kunna genomföra övningen på ett säkert och realistiskt sätt, säger Ciccilia Grgic.
Reservkraft och nödvatten till trots påverkades inte verksamheten på Aroseniusskolan denna övningsdag.
– Allt har fungerat precis som vanligt och efter att reservkraften slogs på kunde vi portionera ut cirka 500 måltidsportioner. Även diskhanteringen fungerade helt normalt, säger Linda Nilsson, enhetschef på kostenheten i Ale kommun.
Ciccilia Grgic var nöjd när hon sammanfattade dagen och konstaterade att det var ett omfattande arbete som gjorts.
– Efter själva övningen var det också viktigt att säkerställa en trygg återställning av systemen för bland annat ventilation, larm och så vidare. Vi har samlat på oss rikligt med erfarenheter att ta med oss i vårt fortsatta arbete med den interna krisberedskapen.
Ale kommuns utpekade trygghetspunkter:
Da Vinci, Nödinge.
Bohusskolans huvudbyggnad, Bohus.
Bohushallen, Bohus.
Kronaskolan, Älvängen.
Skepplanda simhall, Skepplanda.
Alboskolan, Skepplanda.
Aroseniusskolan, Älvängen.