ALAFORS. Äntligen är det dags! På fredag klockan 18 öppnar Alebacken för säsongen.
– Det ska bli så roligt, säger Linda Skånberg, ordförande i Alebacken SK.
Kombinationen av konstgjord snö och alla de vita fjun som har fallit från himmelen innebär att Alebacken är i toppskick.
– Den är fantastisk fin! Vi kommer att ha tre nerfarter öppna i helgen, berättar Linda Skånberg.
Alebackens eldsjälar har arbetat febrilt under den gångna veckan för att få alla bitar på plats inför premiären. Det är inte bara själva pisten att tänka på.
– Parkeringen ska skottas likaså gångstråk, värmestugans altan och så vidare. Snöovädret har genererat ännu mer jobb, men det är det värt. Betalningen för föreningens ideella krafter är att få se besökarna susa nerför backen och ta del av alla glädjeyttringar, säger Linda.
Hur många frivilliga arbetar i helgen?
– Vi är ett trettiotal personer.
Fredagen erbjuder kvällsåkning i tre timmar. På lördag och söndag kommer Alebacken att hålla öppet från klockan tio på morgonen till fyra på eftermiddagen.
– Besökarna köper sitt skipass i webbshopen som finns på Alebackens hemsida, poängterar Linda.
Värmestugan med tillhörande cafeteria är laddad med diverse godsaker för att möta den efterfrågan som blir.
– Vi tillhandahåller lättare förtäring i form av korv med bröd, kaffe och fikabröd.
För de som vill hyra skidutrustning?
– Då kan jag informera om att Alpinhyra, som är granne med oss, håller öppet. Jag vill också slå ett slag för Fritidsbanken i Nödinge där det går att låna utrustning gratis.
Vad betyder denna skidpremiär för föreningen?
– Det säkrar Alebackens framtid. Nu har vi dessutom såpass mycket snö att vi kommer att kunna hålla pisten öppen ett bra tag. Väderprognosen ser dessutom lovande ut för den närmaste veckan, säger Linda Skånberg.
Mer information finns att läsa på Alebackens hemsida och föreningens sociala medier – Facebook och Instagram.