NÖDINGE. Nu har du chansen att uttrycka din åsikt, påverka och göra skillnad i Ale kommun.
Torsdagen den 19 september sker ett dialogmöte i Ale Kulturrum, dit alla är välkomna.
Rubriken för kvällen lyder: ”Det mänskliga mötet är viktigt”.
Ale i 360 grader är ett arbete där syftet är att minska avståndet och öka engagemanget mellan Alebor, tjänstepersoner och politiker. Vad behövs för du för att du ska tycka det är meningsfullt att engagera dig? Kom och berätta!
– Arbetet med Ale 360 sker genom dialog och det är viktigt att ha med olika perspektiv. Med samtal och diskussion kan vi hitta nya möjligheter att mötas, skapa förutsättningar och försöka hantera svåra frågor tillsammans. Hur ser du på det valda området ”Det mänskliga mötet är viktigt” frågar Birgitta Augustsson, utvecklingsledare social hållbarhet.
Under fjolåret träffade elva utbildade samtalsledare över 200 personer. Samtalen handlade om vad som är viktigt för ett gott liv i Ale. Totalt var det 13 temaområden som kom fram ur intervjumaterialet.
– Nästa steg blev att bjuda in till ett öppet möte vilket skedde i våras. Aleborna fick prioritera vilka temaområden de tyckte var viktigast att arbeta vidare med. De tre teman som fick flest markeringar var ”En bra skola ger en bra framtid”, ”Det mänskliga mötet är viktigt” och ”Trygghet”.
I juni fattade kommunfullmäktige beslut om att starta upp det fortsatta gemensamma arbetet med Ale i 360 grader. Man bestämde också att höstens första dialogmöte skulle handla om ”Det mänskliga mötet är viktigt”.
– Av den anledningen hälsar vi våra medborgare välkomna till Ale Kulturrum nu på torsdag. Vi kommer att ge en återkoppling av det som hittills har skett och samtidigt bjuda in till det fortsatta arbetet.
Ingen anmälan krävs. Det bjuds på kaffe, smörgås och frukt till alla.