Nödinge vårdcentral har nu blivit Alepraktiken. På tisdagen startade den nya verksamheten.
Nödinge vårdcentral har nu blivit Alepraktiken. På tisdagen startade den nya verksamheten.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2020/05/v1920-alepraktiken-1.jpg

Alepraktiken har öppnat 

NÖDINGE. Nödinge vårdcentral har blivit Alepraktiken. På tisdagen startade den nya verksamheten. 
– Det känns helt fantastiskt, säger verksamhetschef Tina Holmberg. 

Det har varit två intensiva månader för Tina Holmberg. När Bohuspraktiken meddelade att de stänger sin verksamhet hänvisades patienterna, enligt närhetsprincipen, i stället till Nödinge vårdcentral.

– Det var med blandade känslor som jag tog emot beskedet. Jag var glad över att vi skulle få ett större patientunderlag, men samtidigt fanns det en stor oro kring personal- och lokalfrågan. Jag trodde inte att vi skulle hinna rekrytera tillräckligt med personal och mitt i den stora omställningen kom coronapandemin. Det har varit några tuffa månader, konstaterar Tina Holmberg.

Men övertagandet är nu fullbordat och Nödinge vårdcentral har blivit Alepraktiken. På tisdagen startade den nya verksamheten.

–  Det känns helt fantastiskt. Vi är fullbemannade och det trodde jag inte att vi skulle vara förrän till hösten. Det är helt otroligt att vi lyckades. I dag är har vi en personalstyrka på 30 personer, vilket är drygt tio fler än tidigare. Jag har rekryterat fyra nya läkare inom loppet av två månader, vilket är väldigt roligt, berättar Tina Holmberg, som medger att det har funnits en oro hos många patienter kring förändringen.

– Vi har fått mycket frågor från patienter som har undrat hur det kommer att bli och jag kan nu med glädje meddela att vi kommer att lösa situationen galant.

Tidigare hade Nödinge vårdcentral drygt 6 000 listade patienter. Efter övertagandet har andelen ökat till drygt 10 000 patienter för Alepraktiken.

– Vi har möjlighet att arbeta med full kraft, men tyvärr hindras vi av coronaviruset. Vi tar inte emot några besök, utan vi ringer våra patienter i stället, berättar Tina Holmberg.

Alepraktiken kommer också att ansvara för hemsjukvården i Surte-Bohus.

– Vi har haft flera möten med hemsjukvården och de har varit väldigt behjälpliga. Vi har rekryterat en läkare från Bohuspraktiken som kommer att fortsätta ha ansvaret för patienterna i det aktuella området och det är en väldigt bra lösning, säger Tina Holmberg.

Hur ser det ut med lokalfrågan?

– Det är under kontroll. Vi har träffat kommunen, som har varit väldigt samarbetsvilliga. Till hösten kommer vi att placera en barackbyggnad utanför vår befintliga lokal. Där kommer all administrativ personal, alla läkare och psykologer att sitta. Vi kommer att göra om våra läkarexpeditioner härinne till mottagningsrum.

Utanför Alepraktiken står sedan tidigare ett provisoriskt tält för att kunna undersöka och bedöma misstänkta coronafall.

– Det har fungerat bra. Patienterna ringer hit om de uppvisar någon form av symtom och då kan vi undersöka dem i tältet i stället för att ta in dem på vårdcentralen, avslutar Tina Holmberg.

Mer från allmänt

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…

Skolinspektionen ställer krav på Kronaskolan

Detta framgår i ett beslut från myndigheten efter att ha…

Senaste nytt

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…

Strömsskolan slog nytt rekord

Majblommeförsäljningen tog sin början den 18 april och pågick till…

Slussplanerna i Lilla Edet tar form

Att den nya slussen i Lilla Edet ska byggas på…

Skolinspektionen ställer krav på Kronaskolan

Detta framgår i ett beslut från myndigheten efter att ha…

Hästar skrämdes på flykt – bara Malle kom hem

Malle och Molly var oskiljaktiga i både hagen och stallet…