ALAFORS. Det började med en känsla av att något saknades. Nu har ett gäng elever på Älvgymnasiet bildat en elevkår som ska bidra till en tryggare, roligare och mer inkluderande skolmiljö.
– Det fanns ett behov för
att stärka gemenskapen på skolan, säger Adam Raouadi, 17.
Den nystartade elevkåren har redan samlat ett trettiotal medlemmar. Styrelsen består av både killar och tjejer från flera av skolans program. Under året planerar man att ha temadagar och aktiviteter. Ledorden är ”för elever, av elever”.
– Vi har elevernas perspektiv och vill skapa aktiviteter som både är roliga och meningsfulla. Vi vill lyfta viktiga frågor och hoppas kunna bjuda in personer som kan komma hit och berätta om det på ett sätt som berör och engagerar oss, säger Adam Raouadi, som har valts till kårens ordförande.
– Det fanns ett behov av en elevkår för att stärka gemenskapen på skolan. Just nu arbetar vi mycket med frågor som rör psykisk ohälsa. Jag upplever att det är ett viktigt ämne här i Ale, säger Adam.
Två av de andra styrelsemedlemmarna, Max Splieth Landgren och Jesper Trebekk, är positivt överraskade av Älvgymnasiet efter snart två avklarade terminer. Men det finns alltid utrymme att stärka gemenskapen ytterligare.
– Det viktigaste är att alla känner sig trygga när de kommer till skolan. För att skapa det måste man visa respekt för varandra, säger Jesper, som läser industriprogrammet.
– I grunden handlar det om att alla ska må bra. Det är därför vi gör det här, fyller Max i, som går bygg- och anläggningsprogrammet.
Med stöd från rektor Jenny Öhman och skolledningen ser elevkåren nu fram emot att välkomna nya elever till höstterminen.
– Vi planerar en inspark för de nya eleverna med aktiviteter som gör det lättare att lära känna sina nya skolkamrater på ett naturligt sätt. Det saknade jag själv när jag började här, berättar Adam.
Om ni hade fått 100 000 kronor, vad hade ni investerat pengarna i då?
– Jag hade satsat på en resa till Auschwitz. Det är en plats där man lär sig mycket om historia och mänskliga rättigheter, säger Max.
– Jag säger Anders Bagge! Tänk om vi kunde få hit honom för en föreläsning, säger Adam.