ÄLVÄNGEN. Inför den här säsongen tog Axel Mattsson steget från gokart till Legend cars. 18-åringen från Alafors haft ett bra år bakom ratten, men en krasch på Gelleråsen gjorde att bilen blev skrot. På Älvängens julmarknad demonsterar han sitt nya fordon.
Efter att ha tillhört Sverigeeliten i gokart under många år valde Axel Mattsson att växla upp och inleda en satsning i en helt ny gren inom motorsporten – Legend cars.
– Gokarten jag körde kom upp i en hastighet av 120-130 kilometer i timmen, den här bilen gör 200. Det är en avsevärd skillnad, förklarar Axel Mattsson.
Legend Cars är en bil med ett utseende som för tankarna till 30- och 40-talets USA. Under skalet sitter moderna Yamaha-motorer. Axel Mattsson inledde säsongen i en röd bil, som han visade upp för allmänheten i samband med Älvängens vårmarknad. När han nu återvänder till julmarknaden är det med ett blått fordon.
– Jag kraschade på Gelleråsen, snurrade åtta varv i luften innan jag landade. Jag klarade mig undan med en hjärnskakning, berättar Axel som kommer att stå placerad med sin nya bil utanför Manufakturens entré.
– Korvmopeden är också med samt att besökarna kommer att kunna köpa lotter, avslutar Axel Mattsson.