BOHUS. Lördagen den 14 juni var det dags för Bohus Gymnastikförenings återkommande event – Bamseloppet. Arrangemanget vänder sig till både små och stora deltagare. De vädermässiga förutsättningarna gick inte att klaga på.
Solen sken och det var varmt, men alla 70 deltagare gjorde ett strongt jobb och tog sig runt banan med glatt humör. Efter ett väl utfört lopp blev det medalj, diplom, festis och banan. Det fanns även möjlighet att köpa sig en god fika som föräldrarna bidragit med samt lotteri med fina skänkta vinster.
Bohus Gymnastikförening har arrangerat Bamseloppet under flera år och hur vädret än har varit veckodagarna innan, så har solen och värmen kommit när det blivit dags att ta sig runt Bohushallen.
– Det går inte att genomföra detta utan våra ledare, föräldrar som bidrar med bakverk eller på annat sätt ställer upp under dagen. Vi hoppas att vi ses nästa år igen, säger Eva Dahl i Bohus Gymnastikförening.