SKEPPLANDA. Årets bingosäsong är till ända. En ny omgång startar upp tisdagen den 7 januari. – Alla som vill är välkomna, säger Signhild Karlsson och Desireé Nijland i arrangörskommittén.
Bingon i bygdegården genomförs i SPF Skepplanda-Hålandas regi. Det är en mångårig tradition som lever vidare. I samband med julavslutningen fanns ett drygt 30-tal personer på plats i lokalen.
– Man behöver inte vara pensionär och heller inte medlem i föreningen för att få vara med och spela. Vi spelar bingo varannan tisdag – totalt tio gånger på hösten och lika många tillfällen på våren, berättar Desireé Nijland som agerar bingoutropare.
– Bingo är perfekt på det sättet att alla kan vara med. Klockan halv två ska deltagarna vara på plats, sedan drar det igång. Det finns inget krav på att man ska vara här varje gång utan var och en kommer när det passar, förklarar Signhild Karlsson.
Spelarna köper sin bingobricka för 50 kronor och då omfattar den totalt tio spel. Vidare säljs lotter med chans att vinna kaffe, choklad och ägg.
– Det är kontanter som gäller vid våra träffar, ingen Swish, betonar Desireé.
Bingospelandet pausas alltid för en gemensam kaffestund. Besökarna har med sig sitt eget fika förutom var femte gång då arrangören dukar upp med något gott.
– Det kan vara korv med bröd eller smörgåstårta. Idag serverar vi landgång.
Efter att kaffetåren är avnjuten börjar spelet igen. Nyfikenheten och spänningen över vilket nummer som nästa gång ska dyka upp på den digitala displayen är påtaglig. Efter ett tag ropas det bingo i lokalen och vederbörandes bricka kontrolleras innan vinsten delas ut. Därefter fortsätter spelandet med fler nummer som ropas ut.