BOHUS. Ale Boxningsklubb satsar på en ny grupp. Vid tio tillfällen har personer över 65 år möjligheten att kliva upp i ringen.
– Deltagarna kommer att lära känna sin kropp på ett bättre sätt, säger klubbens ordförande Jean Altun.
Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva boxning.
– I boxning rör du hela kroppen, du blir starkare och ditt självförtroende växer, säger Jean Altun.
I samarbete med RFSISU Västra Götaland har Ale Boxningsklubb nu startat en träningsgrupp för personer över 65 år.
– Jag har sett att flera boxningsklubbar runt om i världen anordnar träningspass för personer över 65 år och vi vill genomföra en liknande satsning. Det är många i den här åldersgruppen som råkar ut för fallolyckor och tränar man upp sin rörelseförmåga minskar man risken att ramla, säger Jean Altun.
Varje torsdag under tio veckor kommer de att samlas i lokalen i Bohushallen. Lokaltidningen var på plats vid det första tillfället förra veckan och då var det endast Terttu Vainio som hade tagit på sig handskarna.
– Jag testade boxning första gången under Senior Sport School och tyckte att det var roligt. Det är en bra träningsform, säger hon.
Passen kommer att ledas av Ale Boxningsklubbs mångårige tränare Shadrach Odhiambo.
– Det som Shadrach inte vet om boxning är inte värt att veta, konstaterar Jean Altun.
Målet är nu att locka fler deltagare framöver.
– Det är gratis och man behöver inte ha boxats tidigare. Allt som behövs är en stark vilja och deltagarna kommer att lära känna sin kropp på ett bättre sätt. Vi ska nu se om det finns ett intresse i Ale med omnejd och efter de tio tillfällena kommer vi att göra en utvärdering. Förhoppningsvis kan vi fortsätta med den här gruppen i höst, avslutar Jean Altun.
Se tv-inslaget nedan: