ÄLVÄNGEN. I söndags firade föreningen Bevara Repslagarbanan sitt 30-årsjubileum. Samtidigt celebrerades det att maskinerna fyllde 100 år.
– Det blev en fantastiskt lyckad dag, konstaterar Kenneth Kanebratt.
Som en efterdyning till lördagens nationaldagsfirande passade Repslagarmuseet på att den 7 juni ordna med jubileumsdag. En bra bit över hundra personer räknades in under de fyra timmar som arrangemanget pågick.
– Inger Öhrn hade dukat upp med en massa gott fikabröd. Detta hade en strykande åtgång. Överskottet till Världens Barn blev hela 3 245 kronor.
Dagen till ära slogs ett långt rep varför porten till bryggan var öppen. Besökarna tittade nyfiket på och eldsjälen Bernt Larsson berättade inlevelsefullt om själva processen.
– Vi började på 260 meter och när repet var färdigt så mätte det 220 meter med en diameter på 28 millimeter. Det var ett treslaget Manilarep som tillverkades, berättar Kenneth Kanebratt.
Repslagarmaskinen som användes har hundra år på nacken, men fungerar fortfarande hur bra som helst.
– Den har funnits med då vill tillverkat trossar och rep till Ostindiefararen.
Utöver repslagning skedde även loppmarknad och diverse annan försäljning på museet. Skepplanda Hembygdsförening samt Kallareberget Natur och Kulturförening fanns på plats i lokalen.
– Nu har vi en intensiv sommar framför oss. Vi kommer att vara runt på olika platser i Västsverige och bidrar på så sätt till att sätt Ale på kartan. Lördagen den 27 juni är vi med på Hamndag i Hjo, 4-5 juli medverkar vi på Träbåtsfestivalen i Skärhamn, 11 juli Bassholmen och 7-9 augusti är det Sekelskiftsdagarna på Marstrand, avslutar Kenneth Kanebratt.