Kultur- och fritidsnämnden får göra ett underskott med upp till en miljon kronor under 2021. Arkivbild: Allan Karlsson.
Kultur- och fritidsnämnden får göra ett underskott med upp till en miljon kronor under 2021. Arkivbild: Allan Karlsson.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2021/06/v2521-en-miljon-till-foreningslivet-scaled.jpg

En miljon till föreningslivet 

ALE. Föreningslivet har haft stora utmaningar på grund av coronapandemin. Kommunstyrelsen har därför, på initiativ från ordförande Mikael Berglund (M), beslutat att Kultur- och fritidsnämnden får göra ett underskott med upp till en miljon kronor under 2021. 

Coronapandemin och dess medföljande restriktioner har slagit hårt mot föreningslivet. Inställda träningar, evenemang och övriga aktiviteter har lett till minskade intäkter och medlemstapp.

– Det är flera föreningar som har tappat många medlemmar och det är såklart ett hårt slag för dem. Det är exempelvis svårt att träna brottning eller boxning när man inte får träffas, säger Sonny Landerberg (MP), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.

Kommunstyrelsen har därför, på initiativ från ordförande Mikael Berglund, beslutat att Kultur- och fritidsnämnden får göra ett underskott med upp till en miljon kronor under 2021 för att föreningslivet ska kunna genomföra en återstart.

– Vi har under hösten och vintern funderat kring hur vi ska kunna återstarta föreningslivet efter pandemin och det här blir en bra hjälp för oss att genomföra det, säger Landerberg.

Vad kommer ni att göra med pengarna? 

– Vår sektor kommer tillsammans med föreningarna, Ales företag och civilsamhället att ordna något för hela samhället. En tanke är genomföra prova på-aktiviteter under flera tillfällen till hösten, likt Ale Outdoor, fast i olika orter i kommunen. Det ska vara något för alla åldrar och jag är övertygad om att det kommer att bli fantastiskt. Föreningarna gör en enorm nytta för ungas fritid och vi vill att de ska få tillbaka sina medlemmar samt få nya.

Mer från allmänt

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

Senaste nytt

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…