NÖDINGE. End of Summer Games som genomfördes för första gången i augusti blev en riktig fullträff. Arrangemanget har nu blivit utsett till Bästa förbättring 2025 i Ale kommun.
– Detta pris delar vi med alla involverade föreningar, säger fritids- och verksamhetsutvecklare Emma Kronberg.
Av 30 olika nomineringar och slutligen sju finalister var det End of Summer Games som tog hem priset Bästa förbättringar 2025. Diplomet är undertecknat av de båda kommunalråden Henrik Fogelklou (M) och Dennis Ljunggren (S) samt kommunchef Maria Kosterlind Reinholdsson.
– Vi är naturligtvis stolta över utmärkelsen och det innebär även en rejäl boost. Det var ett trettiotal personer som var engagerade på olika sätt. All heder till föreningslivet som bidrog på ett fantastiskt sätt. Jag vill rikta ett särskilt tack till Rosita Fält, Surte BK, och AnnTherese Johansson, Ale Aerobic, som agerade samordnare, sökte bidrag, tog in föreningarnas önskemål och så vidare.
I motiveringen går det att läsa följande:
”Aleborna har fått en synligt ökad service med anledning av denna förbättring, som beräknas ha nått så många som 5 procent av alla invånare i Ale kommun. Ingen annan förbättring i år har fått sådan spridning. Den har inte bara skapat mer samverkan mellan föreningar och kommunen, utan har också i slutändan kunnat ge fler medlemmar för den enskilda föreningen och förstärkt känslan av Ett Ale.”
Det blir en favorit i repris 2026?
– Ja, End of Summer Games återkommer lördagen den 15 augusti nästa år. Vi har gjort en utvärdering efter årets arrangemang, konstaterat att vi har en bra grund att stå på samtidigt som det finns förbättringsförslag att arbeta vidare med, avslutar Emma Kronberg.