RISVEDEN. Mitt i skogen uppenbarar sig ett hus som inte liknar något annat. Towe Elowson, 51, har förvandlat sitt hem till ett skräcklandskap – som hämtat från filmerna.
– Det är glädjen och ljuset på hösten och vintern, säger Towe.
Visserligen har det på senare år rapporterats om allt fler personer som tagit pyntandet till en ny nivå, men det här är bland det mest häpnadsväckande som undertecknad bevittnat. Det är vid första anblick svårt att föreställa sig hur det ser ut hemma hos Towe Elowson när det inte vankas Halloween. Precis allt, förutom övervåningen, påminner om vilken högtid som står för dörren.
– Jag har firat Halloween i drygt tio år men de senaste fem har det blivit mer, säger Towe samtidigt som hon ger lokaltidningen en rundvandring i skräcklandskapet.
Uterummet är fyllt till bredden med häxor och andra otäckheter. I källaren har häxorna tagit över och i vardagsrummet är det så mycket pynt och detaljer så att det är omöjligt att inte fastna med blicken lite varstans. Towe är i full gång med att få allt på plats inför den stora dagen – och det har hon varit sedan september.
– För fjärde året i rad bjuder jag in vänner och bekanta på en fest. Målet är att kunna glädja dem med alla mina tokigheter och ha en trevlig kväll tillsammans. För mig är Halloween glädje, förklarar hon.
Varför pyntar du så mycket?
– Det är stämningen det skapar. Det är glädjen och ljuset på hösten och vintern. Det är mysigt och skapar en känsla!, säger Towe.
Har du några nya dekorationer inför årets firande?
– Oh ja, det växer för varje år som går och i år råkade det bli en hel våning till i huset, men det är mest för att jag vill skapa utrymme för så många gäster som möjligt att kunna sitta ner på festen. Förra året var vi 64 personer och då gäller det att ha utrymme, säger hon och skrattar.
I trädgården håller ett halloween-landskap på att ta plats. Det är skelett så lång ögat kan nå och Towe har arrangerat det hela med en stor dos fantasi. Överallt utspelar sig små sekvenser och roliga tilltag – kryddat med belysning och rökmaskiner. Att gå runt i trädgården påminner om känslan av att åka Lisebergs gamla attraktion ”Sagoslottet”.
– Jag har 45 fullstora skelett, men alla är inte upplockade ännu. I år är första gången som jag fyller hela tomten, säger Towe.
Hon har en dotter och en son, på 18 respektive 16 år.
Är de också med och dekorerar?
– Ja, lite grann. De uppskattar det nog mer nu när det kommit upp lite i åldrarna. Nu är även en del av tösens kompisar med på festen, så det är ofta två generationer här. Det är skitkul!
Det är uppenbart att Towe har någon form av talang för det här. Stora delar av dekorationerna har hon gjort själv och det ligger mycket tanke bakom detaljerna.
Vad händer när Halloween är över?
– Då plockar jag ner allt i lådor och i ungefär samma veva plockar jag fram julpyntet.
Har du lika mycket pynt på jul?
– Ja, nästan, säger Towe och skrattar.
– Här inne på nedervåningen brukar jag ha tre klädda granar i olika färger. På utsidan har jag alltid två klädda granar men sedan kan det bli 12-15 granar till. Ljusslingorna sitter uppmonterade på huset året om, så det är bara för mig att sätta i kontakten.