NÖDINGE. Bostadskvarter med totalt 550 lägenheter i anslutning till pendelstationen. Nytt kommunhus, centrumlokaler och mötesplatser. Förslaget till ny detaljplan för centrala Nödinge andas både småstad och framtidstro.
I samma byggnad som Blomsterriket, fast i andra ändan på Ale Torg, pågår nu en utställning för hur centrala Nödinge ska kunna utveckla en attraktiv boendemiljö, ge plats för nya affärslokaler, mötesplatser och inte minst ett nytt kommunhus. Samrådet är det första steget i processen med en ny detaljplan och samlar in synpunkter från såväl allmänheten som andra myndigheter.
– Dagvattenhanteringen är den stora utmaningen då parkeringshusen och kommunhuset är placerat på den lägsta punkten. Här kommer stora mängder vatten att samlas i samband med skyfall och behöver pumpas över till Göta älv. Vi har en plan för det, men vi får se vad Länsstyrelsen tycker om den. Det är vi nyfikna på, säger Markus Melin, mark- och exploateringsingenjör i Ale kommun.
I korthet innebär detaljplanen att 550 lägenheter kan byggas och i de mest centrala bostadshusen planeras det för centrumverksamheter.
– Kvarteren är slutna, vilket innebär att det blir möjligt att samtliga bostäder får en tyst sida. Bullerproblematiken kräver det, säger Christine Jacobsson, planarkitekt.
Parkering inget problem
Bebyggelsen föreslås ha varierande höjder, allt från fyra till tolv våningar och geotekniska undersökningar visar att det är möjligt med parkeringar under husen.
– Vi ser inte parkeringar som ett problem, utan förslaget med två parkeringshus, tar höjd för behoven. Sedan får vi se hur stora p-husen blir. Det finns olika scenarion beroende på vilken väg bostadsexploatörerna väljer, säger Jacobsson.
Noterbart är att detaljplanen utgår från att pendelövergången förlängs över Nödingevägen så att resande slipper korsa vägen.
– Det är en lösning vi är väldigt nöjda med och beträffande parkeringar får vi inte glömma att både boende och de som kommer att jobba här har pendeltåget som granne. Det kommer att påverka behovet av parkeringar, säger kommunalråd Henrik Fogelklou (M).
Samhällsbyggnadsnämndens ordförande, Eddie Glans (M), är mycket nöjd med förslaget till detaljplan.
– Det är genomtänkt med en tydlig struktur för trafiken, framför allt för de som går och cyklar. Vi har också givit projektet i uppdrag att utreda en eventuell förskola i centrum. Nu ser vi fram mot att höra vad aleborna tycker och tänker, säger han.
Utställningen pågår till 5 maj och i tisdags fanns ansvariga tjänstemän och politiker på plats för att möta allmänhetens frågor. Så kommer också att ske vid ytterligare tre tillfällen. Alla handlingar finns att tillgå på kommunens hemsida.