LILLA EDET. För att främja folkhälsa och aktiv fritid har Lilla Edets kommun beviljats medel av Leader Göta Älv och Säveån. Fritidsbanken blir nu verklighet i kommunen. – Det finns så många fördelar med Fritidsbanken, säger bildningsnämndens ordförande Anna Chorell (M).
Fritidsbanken är en icke-vinstdrivande verksamhet som fungerar precis som ett bibliotek, men i stället för böcker lånar man här utrustning för olika fritidsaktiviteter. Invånare i Lilla Edets kommun kommer att få fri tillgång till en mängd olika sport- och friluftsprylar, allt från fotbollar och skridskor till kanoter och tält.
– Det är fantastiskt kul att kommunen beviljats medel via Leader Göta Älv och Säveån för att skapa en fritidsbank i kommunen. Det började som ett e-förslag från en kommuninvånare för några år sedan. När förslaget kom till bildningsnämnden så avslogs förslaget, men med ett uppdrag att fortsätta utreda möjligheten. Vi har ett stort behov av fritidsbank i kommunen och därför har det varit en prioriterad fråga för oss politiker. Det har funnits ett stort engagemang för att hitta en lösning för att få till en fritidsbank i kommunen. Nu är vi äntligen i mål och arbetet kan starta, säger Anna Chorell och fortsätter:
– Det finns så många fördelar med en fritidsbank. För det första, kommer den att möjliggöra för fler invånare att delta i fritidsaktiviteter oavsett deras ekonomiska förutsättningar. Genom att erbjuda gratis utlåning av sport- och fritidsutrustning skapar vi en inkluderande miljö där fler kan vara med och aktivera sig. Alla har inte råd att köpa dyr utrustning själva, men genom att etablera en fritidsbank i Lilla Edets kommun möjliggör vi en aktiv fritid för fler.
Den beviljade ansökan går vidare till Jordbruksverket för godkännande, men förberedelserna i kommunen startar redan nu. Ett första steg är att bildningsnämnden beslutar att kommunen ansöker om medlemskap i Fritidsbank Sverige.
– I april tar nämnden ställning till ansökan om medlemskap därefter startar det faktiska arbetet. En verksamhetsledare ska rekryteras och som initialt får i uppdrag att samla in material och utrustning samt utse lämplig lokal. Det finns några förslag på lokaler, men inget är klart än. Verksamhetsledaren kommer också att ha en nyckelroll i att stärka och utveckla verksamheten samt säkerställa dess fortlevnad även efter att projektperioden avslutats, berättar Karin Hallhagen Bagby, sektorchef för sektor bildning.
Fritidsbanken har många fördelar, men framförallt ska den bidra till att fler invånare får tillgång till en aktiv fritid eftersom den ger alla, oavsett ekonomiska förutsättningar, möjlighet att låna utrustning gratis.
– Genom Fritidsbanken ska vi öka rörelse och aktivitet hos skolbarnen i kommunen, då Fritidsbanken även kommer att ha ett uppdrag att ha uppsökande verksamhet på skolorna i kommunen, säger Karin Hallhagen Bagby.
Fritidsbanken köper inte in någon utrustning utan bidrar till hållbarhet genom återbruk av skänkt utrustning som repareras och lagas så långt det är möjligt. Tanken är också att lokalen där Fritidsbanken ska vara, även ska fungera som möteslokal för föreningar utan egen lokal och som skyltfönster för det lokala föreningslivet.
– Fritidsbanken ska också erbjuda meningsfull sysselsättning genom arbetsträning och praktik. Vi vill skapa en mötesplats över generations- och kulturgränser, avslutar Karin Hallhagen Bagby.
Fotnot. Leader Göta Älv och Säveån är ett samarbete som syftar till att arbeta med lokal utveckling. De kommuner som ingår är Ale och Lilla Edet samt delar av Alingsås, Lerum, Trollhättan och Vänersborg.
Fritidsbanken är som ett bibliotek, fast med sport- och friluftsprylar. Här kan man låna utrustning för en aktiv fritid, t.ex. skidor, skridskor, flytvästar, och bollar av olika slag. Lånetiden är 14 dagar. 2013 öppnades den första Fritidsbanken i Deje i Forshaga kommun, tre mil norr om Karlstad.
Fritidsbanken Sverige är en ideell, nationell förening som äger varumärket Fritidsbanken. Alla huvudmän som driver lokala fritidsbanker är medlemmar i föreningen som verkar utan vinstintresse. Fritidsbanken Sverige arbetar bland annat med nyetablering, utveckling, samordning, utbildning, information, marknadsföring och nätverkande.

