SURTE. Mohannad Soleiman har skapat en björn av 6,5 kilometer järntråd. Det ståtliga konstverket går nu att beskåda i Surte.
– Det är många som tycker att den är fin och det gör mig glad, säger konstnären till Alekuriren.
Mohannad kom till Sverige från Syriens huvudstad Damaskus, men redan vid millennieskiftet inledde han sin konstnärliga bana. Genom åren Mohannad skapat konstverk i olika former, bland annat omtalade ”Syrian Horse” som i dag finns att beskåda i Uddevalla samt en fem meter hög älg av rostfritt stål som för två år sedan stod utanför Steelmecs lokaler i Surte.
Läs också: Han ligger bakom älgkonstverket
– Jag sålde älgen till en företagare i Svenljunga och där står den i dag, berättar han.
Förra året försökte Mohannad också att göra isskulpturer, men det blev inte så lyckat.
– Jag tillverkade en isbjörn, men det smälte direkt. Klimatet här i Sverige har blivit mildare, det var betydligt kallare för några år sedan, säger han.
I maj förra året inledde han sitt senaste projekt: att framställa en björn av järntråd.
– Jag ville att björnen skulle se arg ut för att belysa klimatproblemet och jag tycker att jag lyckades, säger konstnären och fortsätter:
– Det har varit en lång och krävande process. När man arbetar med en stor skulptur får man inte göra fel, då kostar det både mycket tid och material, säger Mohannad.
I december kunde allmänheten ta del av konstverket på Gustav Adolfs torg i Göteborg och sedan förra söndagen står björnen – som är gjord av 6,5 kilometer järntråd, är fem meter hög och väger 1,5 ton, utanför Steelmecs lokaler i Surte.
– Planen är att den ska stå här i några veckor. Jag ska försöka sälja den för att kunna påbörja mitt nästa projekt, berättar Mohannad.
Hur mycket kostar den?
– Jag vill minst ha 750 000 kronor. Det täcker mina kostnader.
Vad blir ditt nästa projekt?
– Jag vill gärna göra ytterligare en älg, men en som är större än den förra. Jag vill ta mig in i Guinness Rekordbok.