Här kommer Bois-bussen!

GÖTEBORG. Restriktionerna kring den rådande pandemin har drabbat Grunden Bois hårt. Hela verksamheten ligger nere och mötesplatsen i Serneke Arena är stängd. Då presenterar klubbledningen nästa stora satsning Bois-bussen.
– Det är klart att våra spelare ska åka ståndsmässigt så snart det här är över, säger kanslist Thor Guttormsen.

Det var tänkt att vara en klang-och-jubelföreställning när Bois-bussen rullade fram till Serneke Arena, men i tider av smittorisk fick antalet besökare hållas nere. Grunden Bois är föreningen för personer med funktionsvariation och har idag 250 aktiva medlemmar, av dessa är tolv lirare och fem ledare från Ale. Innebandy och fotboll tilldrar sig störst intresse. Till bortamatcherna är resan minst lika viktig som det sportsliga. Likt de stora elitklubbarna kommer det nu att märkas när Grunden Bois kommer rullandes. I samarbete med ett antal sponsorer och Bergkvara buss har en Bois-buss dekorerats.

– Den har vi längtat efter. Undra vad alla andra kommer att säga nu, säger innebandyprofilen från Bohus, Jonas Forsberg.

Bois-bussen gav framtidstro, hopp och mycket glädje hos de som fick se den, men vardagen är annars väldigt dyster.

– På grund av smittorisken har vi valt att ställa in alla träningar, vilket vi gjorde tidigt. Tyvärr har vi fått stänga vår klubblokal som för många är en viktig mötesplats. Våra medlemmar ringer nästan varje dag och frågor om vi inte kan öppna snart. De längtar hit. Förhoppningen är att när verksamheten väl rullar igång igen ska de känna sig extra stolta över att vara tillbaka och få kliva ombord på sin egen buss. De kommer att växa, säger Thor Guttormsen.

Ordförande, Joakim Andersson, instämmer i bilden.

– Det är många som saknar sin idrott just nu, men vi var tvungna att ta det säkra före det osäkra. Vill det sig illa pågår det här till hösten. Jag försöker hålla igång med promenader och det är viktigt att fortsätta undvika stora folksamlingar.

Mer från allmänt

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…

Skolinspektionen ställer krav på Kronaskolan

Detta framgår i ett beslut från myndigheten efter att ha…

Senaste nytt

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…

Strömsskolan slog nytt rekord

Majblommeförsäljningen tog sin början den 18 april och pågick till…

Slussplanerna i Lilla Edet tar form

Att den nya slussen i Lilla Edet ska byggas på…

Skolinspektionen ställer krav på Kronaskolan

Detta framgår i ett beslut från myndigheten efter att ha…

Hästar skrämdes på flykt – bara Malle kom hem

Malle och Molly var oskiljaktiga i både hagen och stallet…