SKEPPLANDA. Catarina Holmgren Martinsson är ny präst i Skepplanda-Hålanda församling. Hon kommer närmast från ett uppdrag i Stenungsund.
– Människorna här har mött mig med värme och stora leenden.
Catarina Holmgren Martinsson prästvigdes förhållandevis sent i livet – 2014. Innan dess arbetade hon som socionom, bland annat på Bräcke diakoni.
– Mitt jobb som socionom har jag haft nytta av som präst. Jag hade samtalsstöd, lärde mig att hålla en röd tråd i lektioner som sedan gjort det lättare att skriva predikan, likaså administration och krissamtal är andra delar som prästyrket inkluderas av.
Sitt första år som präst gjorde Catarina i Starrkärr-Kilanda församling, därefter blev det nästan tio år i Stenungsund.
– I Starrkärr-Kilanda arbetade jag tillsammans med Per-Martin (Windt) och det är länken till varför det nu blev Skepplanda-Hålanda. Jag kände att det var dags att göra något nytt.
Har är din kännedom om Ales norra delar?
– Min son med familj bor i Skepplanda och vi har vänner utanför Alvhem. Således har jag rört mig i trakten lite grann.
Ditt första intryck av nya arbetsplatsen?
– Att det är väldigt trevliga människor, de har mött mig med värme och stora leenden. Jag ser verkligen fram emot att få lyssna av församlingsborna – vad de har för längtan och visioner, höra vad de tycker funkar bra och vad för nya saker de vill att vi ska föra in i våra församlingshem och kyrkor.
Har prästyrket motsvarat förväntningarna?
– Bättre än så. Jag är verkligen glad över att få vara präst och vad det innebär att få möta människor i livets olika skeenden.
– Jag tycket det är väldigt roligt att samtala med människor genom bibeltexten och se hur den talar till oss i vår tid här och nu.
Favorithögtid?
– Mest jul då Gud möter oss i det nyfödda barnet, precis som vi bär med oss Jesus i vårt inre. Sedan kan vi inte vara utan påsken. Jag är glad i påsken också och hela det dramat som den högtiden innebär.
Om du får välja en psalm, vilken blir det?
– Nummer 90 – ”Blott i det öppna” tycker jag väldigt mycket om.
Catarina Holmgren Martinsson predikar i Hålanda och Skepplanda kyrka. Eftersom den sistnämnda är under renovering är det församlingshemmet som gäller fram till semestern.
– Det funkar bra. Jag har sett skisserna på Skepplanda kyrka och kan konstatera hur fint det kommer att bli. Det blir härligt att kunna samlas där den dagen då allt är klart.
Ålder: 62.
Bor: Harestad.
Familj: Man och fyra vuxna barn.
Gör helst en ledig dag: Spelar på min fiol, läser böcker eller tar hand om det som min man odlar.
Ett måste i kylskåpet: Havremjölk och ägg.
Lyssnar på: P2 klassisk musik eller Läsarpodden med Joel Halldorf och Patrik Hagman.
Ser på tv: Serier på Netflix eller ”På Spåret”.