”Hoppas livet ska bli mer som vanligt”

NÖDINGE. Vaccineringen är inne i fas två. Lokaltidningen följde personalen på Alepraktiken i deras arbete för att försöka stoppa smittspridningen av covid-19.
– Alla är jätteglada över att få vaccin, säger verksamhetschef Tina Holmberg.

Vårdcentralerna i Ale kommun stod länge utan något vaccin mot covid-19, men sedan några veckor tillbaka har de varit igång och vaccineringen i fas två har nu inletts.

– Den här veckan fick vi 200 doser av Astra Zenecas vaccin, men det har nu pausats i Sverige så vi får nöja oss med 60 doser från Pfizer, berättar Tina Holmberg.

EU:s läkemedelsmyndighet EMA har nu godkänt Astra Zenecas vaccin, men Folkhälsomyndigheten har ännu inte gett något besked om att återuppta vaccineringen.

– Jag är orolig för att det här ska spä på oron för att vaccinera sig. Jag hoppas att oron för biverkningar inte är befogad så att vi får börja vaccinera med det aktuella vaccinet så fort som möjligt igen, säger Tina Holmberg.

Det var länge osäkert på vilken plats Alepraktiken skulle genomföra vaccineringen, men till slut fick de tillgång till Nödinge Församlingshem.

– Det har varit många turer fram och tillbaka. Först skulle vi vara i Alehallen vid Vimmervi och sedan i Nilles tidigare lokaler på Ale Torg. Vi är så glada över att det blev här i Nödinge Församlingshem. Det är en otroligt bra lokal med gott om utrymme. En stor eloge till präst Mika Auvinen som gjorde detta möjligt, säger Tina Holmberg.

I torsdags förra veckan var 17 personer på plats i Nödinge Församlingshem klockan 14 för att få den första sprutan.

– De ingår i fas två och är 82 år och uppåt. Alla är jätteglada över att få vaccin, det är väldigt roliga samtal när man ringer och meddelar att de ska få komma hit, säger Tina Holmberg.

De som skulle vaccineras var utspridda på varsitt bord medan sjuksköterskan Jessica Björklund gick runt med sprutorna.

– Jag har längtat länge efter att få vaccin och det kändes ingenting att få sprutan. Nu hoppas jag att livet ska bli mer som vanligt igen, säger Majlis Karlsson.

I takt med att Alepraktiken får fler doser med vaccin siktar de på att kunna vaccinera uppemot 1 000 personer i veckan.

– Det är absolut realistiskt om vi får mer vaccin och förhoppningsvis kommer vi att kunna göra det snart. Det är väldigt positivt att vi ser att smittspridningen går ner bland de äldre och det är en direkt effekt av vaccinet, säger Tina Holmberg.

Mer från allmänt

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

Seniormässan lockade till gemenskap

Senast Seniormässan ägde rum var 2017. Inte konstigt att det…

Separationer – i Ale och Lilla Edet

Andelen barn som är med om att föräldrar separerar har…

Senaste nytt

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…