NOL. Han har varit en tekniknörd sedan barnsben. Nu vill Houtan ”Hobbe” Houshmand hjälpa företagare i Ale med automatisering och digitalisering.
– Jag är bra på att identifiera ett problem och hitta möjliga lösningar, säger han.
Houtan Houshmand har alltid haft ett brinnande teknikintresse. Som barn kunde han montera isär sina leksaker och bygga ihop dem igen.
– Min pappa är min största idol. Han kunde alltid hitta lösningar på problem och jag ville därför bli som honom, berättar han.
Vid millennieskiftet utbildade Houtan sig till civilingenjör och började då arbeta på stora företag, som Whirlpool och Nokia.
– Jag försöker alltid hitta lösningar så att jag slipper göra saker på egen hand, säger han.
2009 startade Houtan sitt egna företag ”HoushTech” med fokus på utveckling av både mjuk- och hårdvara – men för fem år sedan fick han ett erbjudande som han inte kunde tacka nej till.
– Ett företag som sysselsätter runt 600 personer frågade om jag kunde tänka mig att vara IT-chef och teknikchef. Jag tackade ja, men parallellt fortsatte jag att utveckla mitt egna företag, berättar han.
Fem år fick räcka. Nu ligger allt hans fokus på ”HoushTech” igen och Houtan vill nu hjälpa företagare i Ale kommun med automatisering och digitalisering.
– På 2000-talet pratade ingen om automatisering och digitalisering – men på grund av pandemin har det kommit upp mer på ytan. Min uppfattning är dock att många har fortsatt svårt att förstå vad det innebär och det är där jag kommer in i bilden, säger han och fortsätter:
– Det borde ligga i företagarnas intresse att anamma automatisering och digitalisering då det genererar i kostnadsnedskärningar, effektivisering och kvalitetssäkring.
Kan du ge ett exempel på hur du kan hjälpa ett företag?
– Min profil är extremt bred. Jag är bra på att identifiera ett problem och hitta möjliga lösningar. Det finns många olika uppgifter som personer ansvarar för som egentligen en mjukvarurobot kan sköta. Lyckas jag få till ett möte med ett företag och att de berättar hur de arbetar kan jag leverera med hur många lösningsförslag som helst. Jag erbjuder nya kunder en gratis analys där vi tillsammans går igenom företagets processer och arbetssätt. De får då tips och råd samt förslag på lösningar.
I februari blev Houtan utsedd till månadens företagare i Ale kommun av Ale Näringsliv.
– Det är kul att bli uppmärksammad och jag hoppas att fler företagare i Ale får upp ögonen för min verksamhet nu, säger han.
Hur ser du på framtiden?
– Den ser väldigt spännande ut med tanke på utvecklingen av AI (Artificiell Intelligens). Jag brukar inte bli imponerad av ny teknik, men nu är jag det. Jag vågar inte ens gissa vad AI kan erbjuda om några år.