ALE. Kommer kommunstyrelsens ordförande, Henrik Fogelklou (M), få behålla klubban eller blir det oppositionsråd Dennis Ljunggren (S) som tar över? Det var den stora frågan före valet och en vecka senare är den fortfarande lika öppen.
– Jag ser bara möjligheter, säger Henrik.
Någon tydlig vinnare i Ale kommun går inte att utläsa i dagsläget. Uppsamlingsdistriktets 720 röster gjorde ingen skillnad för styrkeförhållandet mellan Alesamverkan (M+SD+KD+FiA) och den rödgröna oppostionen. Det är 25 mandat på varje sida. Liberalernas enda mandat ser ut att avgöra.
– Jag ser bara möjligheter och det är helt ärligt. Självklart var jag lite deppig direkt efter, allt var så oklart. Det hade varit roligare om vi fått fira en valseger. Nu blev det inte så, men nu har jag fått höra att Liberalerna vill prata med oss och det känns bra. Då är inga dörrar stängda och ur en dialog kan det alltid komma något positivt, säger Henrik Fogelklou några dagar efter valet.
Valanalysen om vad som ligger bakom den jämna utgången både lokalt och nationellt har inte startat, men visst finns det tankar även hos Fogelklou.
– Den här gången är det nog viktigt att alla gör en valanalys som inte bara rör det egna partiet och kampanjen. Vi behöver fundera över hur väljarna har rört sig mellan partierna. Varför har vi fler moderata väljare i Ale än på riks? Varför har Socialdemokraterna också ett bättre stöd i Ale än i riksdagsvalet. Det är intressanta trender. S knackade dörr, det gjort inte vi. Vi delade ut kaffe på pendelstationerna. Båda gick framåt i valet, vem gjorde rätt? Hur som helst, oavsett vad som händer, så är vi nöjda med vad vi gjort i valrörelsen, säger han.
Precis som Moderaterna ökade även Socialdemokraterna lokalt. S gick fram med en 0,8 procent till 30,1 procent och får nu 15 mandat i kommunfullmäktige, ett mer än tidigare.
– För det första är vi väldigt nöjda med valrörelsen. Våra valarbetare har varit fantastiska och till skillnad mot riks lyckades vi öka på hemmaplan. Det känns väldigt bra och är ett bevis på att 4500 dörrknackningar gav effekt. Vad det till sist betyder återstår att se, analyserar gruppledare Johnny Sundling (S).
Samtliga röster är fortfarande inte räknade. 150 så kallade ogiltiga röster ska Länsstyrelsen ta ställning till. Med tanke på det jämna valresultatet skulle ett mandat kunna förflytta sig, men det är högst osannolikt.