ÄLVÄNGEN. Två verksamheter som båda firar fem år. Madelenes Fothälsa och Trafikkonsult i Väst återfinns i samma huskropp på Postvägen 4.
– Tisdagen den 16 december firar vi med öppet hus, säger Madelene Nijland.
Hon var undersköterskan som sadlade om. Som medicinsk fotterapeut har Madelene Nijland fått se sin rörelse utvecklas genom åren.
– Det har blivit mer och mer att göra. Till slut kände jag att det behövdes en person till. Det går inte i längden att jobba sena kvällar och helger, säger Madelene.
En tidigare bekant inom äldreomsorgen i Ale kommun blir nu Madelenes kollega. Martina Jonsson Persson blir klar med sin utbildning den 12 december. En fotterapeut blir såldes två i samma lokal.
– Det kommer finnas kunder till oss båda. Gruppen äldre ökar och det blir allt fler diabetiker som behöver fotvård. Samtidigt är det många fotterapeuter som går i pension, säger Martina till lokaltidningen.
Medan Madelene Nijland är fullbokad resten av året hoppas Martina Jonsson Persson att öppet hus-firandet ska bli en möjlighet att träffa nya, blivande kunder.
– Jag är riktigt taggad och det ska bli kul att komma igång. Vi jobbar under samma tak, men har två enskilda firmor. Själv jobbar jag under namnet Martinas Fotklinik.
Vägg i vägg har Trafikkonsult i Väst sin lektionssal. Här samlas elever för teori i samband med körkortsutbildningar för moped, bil och släp.
– Tänk att det redan har gått fem år sedan jag startade verksamheten. Idag har jag två anställda. Det är roligt att se elever som först tagit moppekort kommer tillbaka för att ta bilkörkort, säger Lena Rundström.
Mopedkurser håller hon i samband med skollov. Nästa tillfälle blir på sportlovet 2026.
– Då är det alltid fullt tryck. Fortfarande finns ett fåtal platser kvar.
Varifrån kommer kunderna?
– Från Älvängen och norröver upp till Lilla Edet, därifrån kommer merparten. Sedan har vi även en del söderut mot Nödinge.
Är det företrädelsevis yngre som tar bilkörkort?
– Ja, det är det. Sedan har vi en kategori av lite äldre vuxna som har flyttat från Göteborg till Ale och som kommit till insikt med att ett körkort underlättar vardagen.
En annan aktör är Helenas Massageterapi som funnits i huset i cirka ett år. Hon kommer också vara med på öppet hus-firandet.
– Det kommer bjudas på glögg, kaffe, snacks och snittar. Vi ordnar med lotterier och bra erbjudanden. Alla som vill är välkomna, avslutar Madelene Nijland.
När: Tisdag 16 december.
Var: Postvägen 4, Älvängen.
Medverkande:
• Madelenes Fothälsa (5 år).
• Martinas Fotklinik.
• Trafikkonsult i Väst (5 år).
• Helenas Massageterapi.
På programmet: Glögg, kaffe, snacks, snittar, lotterier och erbjudanden.