NOL. Konstnären Karin Nyberg har flyttat sin ateljé till grannhuset. I Nols Folkets Hus återfinns sedan årsskiftet Flödande Färger.
– Det känns jättebra och det är dessutom här som jag har mina kurser, säger Karin till Alekuriren.
Karin Nyberg är en erfaren konstnär inom abstrakt måleri som gjort flera utställningar i bland annat Surte, Göteborg och Stockholm. Som utbildad cirkelledare i ABF Sydvästra Götalands regi guidar hon sin deltagare i kreativt skapande.
– Det är roligt att se deltagarna utmana sig själva, när de släpper kontrollen och ger sig hän åt målningen. Mycket handlar om att våga kliva ur sin komfortzon, säger Karin Nyberg.
– Många tror att konst är att kunna måla av ett specifikt föremål – ett träd, en båt, ett hus och så vidare. När de inser att målningen kan vara mycket mer än så brukar kreativiteten infinna sig.
Karin Nybergs ateljé ligger ett par trappor upp i Folkets Hus. I samma fastighet, fast i en annan lokal, kommer kurserna att äga rum. ”Abstrakt konst i akvarell och akryl” startar måndagen den 3 mars och pågår totalt i fem veckor.
– Jag blandar övningar för nybörjare med repetition för de som målat tidigare samt en del nya övningar. Grundmaterial ingår i avgiften, förklarar Karin som sedan har en identisk kurs med kursstart senare i vår – 28 april.
”Fritt skapande i akvarell och akryl” är namnet på en annan kurs. Den här cirkeln vänder sig till anhörig/vuxen med barn från nio år.
– Denna kurs är perfekt för dig som vill göra något roligt tillsammans med barn, barnbarn eller annan nära person.
Även här är det fem träffar som gäller med kursstart vid två olika tillfällen – 6 mars och 24 april.
– En helt ny satsning som jag gör med ABF är att erbjuda påsklovsaktivitet. Det blir en workshop i fritt skapande måndagen den 14 april. Det är drop in som gäller och kostnadsfritt för deltagarna, avslutar Karin Nyberg.
Konstnär och kursledare
Ateljén ”Flödande Färger”.
Kurser i Nols Folkets Hus: