VÄSTERLANDA. 3 200 personer hade föranmält sig till kosläppet på Svenseröd Gård. Det blev därför en folkfest av sällan skådat slag i Västerlanda på första maj.
– En jättebra dag på alla sätt, säger gårdsinnehavare Maria Eriksson.
Arlas kosläpp på gårdar runtom i landet är omåttligt populärt. I år medverkar 32 gårdar från Skåne i söder till Jämtland i norr. Totalt väntas omkring 115 000 besökare.
Svenseröd Gård i Västerlanda hade sitt traditionsenliga kosläpp på första maj. Tusen fordon dirigerades in på åkern av de tillfälliga parkeringsvakterna.
– De första besökarna kom redan vid halv nio-tiden på morgonen och kosläppet skedde inte förrän klockan elva, berättar Maria Eriksson.
Totalt var det cirka 115 djur som släpptes ut i det fria. Solen sken och en viss belåtenhet kunde skönjas hos kossorna.
– De är väl sådär lagom vårystra. Faktum är att djuren har det så bra inomhus nu för tiden, säger Maria Eriksson.
Utöver kosläppet kunde besökarna också roa sig med en del andra aktiviteter på gården. För barnen ordnades det med ansiktsmålning, hoppborg och det var fritt fram att provsitta olika typer av fordon. Arla hade dessutom slagit upp en biologisk mångfald-station plus att man arrangerade en tipspromenad.
– Vidare skedde försäljning av bakverk och blommor. Det grillades hamburgare och korv samt att Arla serverade mjölk och nybakade kanelbullar, avslutar Maria Eriksson.