Hampus Eklund, målvakt i Ale Handboll, riktar skarp kritik mot Ale kommun.
Hampus Eklund, målvakt i Ale Handboll, riktar skarp kritik mot Ale kommun.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2021/10/stiller.jpg

”Märklig och ledsam föreningssyn”

NÖDINGE Spelare, ledare och publik som inte kan komma in i kommunens största event- och inomhusidrottsanläggning har väckt stor irritation hos Ale Handboll.
– En märklig och ledsam föreningssyn, säger Hampus Eklund, målvakt i Ale Handboll.

Det var efter Ale Handbolls efterlängtade seriepremiär i division 3 som debatten blossade upp. Hampus Eklund redogjorde i en lång insändare i Alekuriren om sin besvikelse över att spelare, ledare och publik stängs ute från Ale Kulturrum.

– Ale kommun har bytt ut vaktmästeriet mot ett taggsystem som lagledarna i berörda föreningar ansvarar för. Inför matcherna har jag fått många samtal från både spelare, ledare och publik som inte har kunnat komma in i hallen. Jag tvingas alltså prata i telefon när laget värmer inför träningar och matcher. Under våra två hemmamatcher den här säsongen har vi tvingats ha en frivillig vid dörren som släpper in folk. Så ska det inte behöva gå till, säger Hampus Eklund och fortsätter:

– Det här spiller över på ungdomsidrotten också. I ungdomslagen är det både barn och föräldrar som behöver komma in och ut. Därför måste de kunna ha dörren öppen under längre perioder än vi i A-laget. De engagerade föräldrarna kan inte få vettiga svar på hur saker och ting fungerar eftersom vi inte själva vet.

Han är också kritisk till att den som är sist ut ur Ale Kulturrum ansvarar för larm och lås.

– Vi tränar två gånger i veckan plus match. Det blir då mitt ansvar att larma och låsa hela hallen eftersom jag alltid är sist ut. Vi vill att ytterdörren och porten till hallen ska vara öppen, men det kan vi inte ha eftersom larmet riskerar att gå igång, säger Hampus Eklund.

Ale IBF är också en berörd förening och ordförande Niclas Sundelid vill se en lösning på problemet.

– Jag tycker först och främst att vi har en bra dialog med Kultur- och fritid. Klas (Arvidsson) och hans medarbetare vill föreningslivets bästa. Det har i varje hall varit bansjukdomar när man introducerar ett nytt system, som nu i Ale Kulturrum. Det går inte att den första zonen från ytterdörren till ingången vid biblioteket är stängd. Vi kan inte vara vakter eller ha någon frivillig som släpper in folk. Det är för mycket begärt att föreningarna själva ska behöva ansvara för det, säger han och fortsätter:

– Vi måste få möjlighet att ställa upp dörrarna eller kunna använda en så kallad föreningskod för att komma in i Ale Kulturrum.

Klas Arvidsson och Martin Andersson på Kultur-och fritid förstår föreningarnas frustration.

– Det är väldigt olyckligt att föreningarna känner sig utelämnade. Det har aldrig varit vår avsikt. Vi har inte tagit bort husvärdarna, utan vi har gjort om tjänsterna. Under hösten bestämde vi att helgvaktmästeriet ska jobba mellan tio till arton timmar per helg och det är totalt tre personer som ingår i vårt serviceteam som delar på ansvaret. Anledningen till detta är att vi ska bli mer effektiva sett över kommunens anläggningar i stort, vi behöver inte nödvändigtvis ha en vaktmästare på plats under en hel dag, säger Klas Arvidsson.

– Ale Kulturrum är en komplex byggnad och det är en process att kunna planera servicen för samtliga som har sina verksamheter där. Tanken med den nya serviceorganisationen är att maximera arbetstiden på helgerna utefter de bokningar och arrangemang som råder vid aktuellt tillfälle. Det kommer också att finnas en jourtelefon där föreningarna alltid kan nå vår personal i de fall de inte befinner sig i huset just där och då. Vi kommer inom kort att sätta oss ner med berörda föreningar och diskutera olika lösningar för att det ska bli så smidigt som möjligt att genomföra olika evenemang i hallen, tillägger Martin Andersson.

Mer från allmänt

Stark återvinningstrend i Ale och Lilla Edet

Förra året lämnades hela 530 000 ton förpackningar in till…

Beijer Älvängen lanserar återbrukat material

Liknande satsningar som genomförs i Älvängen har Beijer gjort i…

”Vi vill vara den goda grannen”

Rickard Anderberg, 41, är född i Göteborg, men uppväxt i…

Ny ölbryggare hos Ahlafors Bryggerier

Intresset för att framställa öl föddes under gymnasieåren. Robert Lundblad…

Senaste nytt

Gulsvart seger i historiska premiären

Det blev en helt makalös lördag för Ahlafors IF. I…

Här är AIF:s premiärelva

Lördag 1 april. Ahlafors IF:s herrlag står inför en historisk…

Stark återvinningstrend i Ale och Lilla Edet

Förra året lämnades hela 530 000 ton förpackningar in till…

Beijer Älvängen lanserar återbrukat material

Liknande satsningar som genomförs i Älvängen har Beijer gjort i…

”Vi vill vara den goda grannen”

Rickard Anderberg, 41, är född i Göteborg, men uppväxt i…

Ny ölbryggare hos Ahlafors Bryggerier

Intresset för att framställa öl föddes under gymnasieåren. Robert Lundblad…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…