ÄLVÄNGEN. Det började som en hobbyrörelse för tolv år sedan. I augusti 2022 övergick verksamheten i bolagsform.
– I första hand programmerar jag bilar, det som i folkmun benämns som optimering, säger Mats Rokosa som driver Rockospeed OBD-Tuning.
Intresset för bilar har Mats Rokosa alltid haft. Som 16-åring köpte han en A-traktor och därefter växte passionen ytterligare.
– Jag har byggt två utställningsbilar genom åren som båda har varit porträtterade i tidningen Bilsport. Nu är jag på gång med en tredje, men det blir också den sista, förklarar Mats.
Rockospeed återfinns på Hålstensvägen i Älvängen, bakom Nobinas depå. En stor skylt är på gång att sättas upp på fasaden.
– Det är inte många alebor som vet att jag finns här. Merparten av kunderna kommer från Göteborg med omnejd. Förhoppningsvis ska det bli fler kommuninvånare vad det lider.
– I sommar kommer ett gäng från Sundsvall hit. De passar på att ha lite semester och jag får ta hand om bilarna, säger Mats.
Av- och inkodningar, effekt- och bränsleoptimering är några av de arbeten som Mats Rokosa utför.
– Sedan är det även en del verkstadsjobb, som service, bromsbyten och så vidare. Det är i princip allt utom rost- och svetsjobb. Vad det gäller däckskifte och hjulinställning så har jag samarbete med en annan firma vilket gör att man ändå kan hämta och lämna sin bil här. Allt går genom mig.
– Det finns också kunder, inte minst företag, som önskar att jag kommer ut och optimerar deras fordon på plats. Det är en service jag erbjuder. Likaså hämtar jag bilar för servicejobb och liknande, poängterar Mats Rokosa.
Vad är roligast med jobbet?
– Optimeringar. Du låser upp en bil som på det sättet får ett nytt liv. Effektoptimering gör att bränsleförbrukningen minskar, särskilt gäller det dieselmotorer.
Du pratar också om att låsa upp dold potential, vad innebär det?
– I bilen finns ofta funktionerna, men de är inte aktiverade. Med hjälp av en mjukvara löser vi det problemet, avslutar Mats Rokosa.