Sandra Mellqvist vid bytarcontainern på Sörmossen.
Sandra Mellqvist vid bytarcontainern på Sörmossen.

Mer kvällsöppet på Sörmossen

BOHUS. Kvällsöppet tre dagar istället för två. Tillgängligheten har ytterligare förbättrats på återvinningscentralen. Detta har möjliggjorts tack vare en nyanställning när Sandra Mellqvist anslutit till arbetslaget.

Möjligheten för aleborna att lämna grovavfall på Sörmossen har förbättras på senare år. I oktober 2020 infördes söndagsöppet och sedan några veckor tillbaka går det att besöka återvinningscentralen kvällstid tisdag, onsdag och torsdag.

– Vem är vi till för? Det är en fråga som vi alltid måste ha med oss. Genom att möjliggöra besök på Sörmossen under tider då merparten av invånarna är lediga så innebär det en bättre service, säger renhållningschef Carina Åberg.

Sörmossen håller nu öppet sex dagar i veckan, det är bara måndagar som det är stängt.

– Vi är väldigt glada över att ha kunnat rekrytera Sandra Mellqvist till oss. Nu har vi ett robustare schema samtidigt som vi blir en attraktivare och bättre arbetsgivare. Från att personalen har arbetat två helger av tre är det numera varannan helg som gäller, säger Carina Åberg.

Sandra Mellqvist har ett förflutet inom ICA, Göteborgs Spårvägar samt tjänstgöring som fritidspedagog. Renhållning är en ny bransch för henne.

– Jag är en sopnörd på det privata planet. Faktum är att jag letade efter jobb åt min sambo när annonsen från Ale kommun dök upp. Det är det här jag ska göra tänkte jag, berättar Sandra.

Efter två månader på nya arbetsplatsen är det inget val hon ångrar – tvärtom!

– Det är över förväntan och arbetet är så mycket mer än vad jag trodde från början. Här får jag verkligen utlopp för mitt nörderi. Jag vill också ta tillfället i akt att hylla mina kollegor, som är väldigt pedagogiska och visar ett enormt tålamod med alla mina tusen frågor.

Noterbart i övrigt är att det vita plastkortet som används vid inpassering till återvinningscentralen håller på att fasas ut. Istället ska besökaren använda sitt körkort.

– ÅVC-kortet ska finnas kvar för företagare och de alebor som saknar körkort, säger Carina Åberg.

När sker övergången till körkort?

– Aleborna kan använda sitt körkort redan idag och faktum är att många gör det. När exakt som de vita plastkorten blir obrukbara är för tidigt att svara på. Det sker senare och då kommer vi naturligtvis att informera om det.

– Ditt körkort fungerar även vid besök på återvinningscentralerna i Göteborg, Härryda, Kungsbacka, Lerum, Mölndal och Partille, avslutar Carina Åberg.

Mer från allmänt

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

Senaste nytt

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…