Morgan satsade på solceller – nu har efterfrågan nått rekordnivåer

ÄLVÄNGEN. Allt fler satsar på solceller och under första kvartalet 2022 har försäljningen nått nya rekordnivåer. En som nyligen gjort den numera populära övergången är 65-årige Morgan Wester.

Förra sommaren valde Morgan Wester, 65, att investera i solceller. Han inspirerades av sin brors son och i februari hade anläggningen installerats på taket. Tajmingen går det knappast att klaga på.

– Det blev bättre än vad jag hade tänkt mig, med tanke på de höjda elpriserna, berättar han.

Även ifall den huvudsakliga anledningen från början inte primärt var att spara pengar – utan att göra en insats för miljön.

– Framförallt så tycker jag att så som det ser ut idag och de problem vi har, så måste alla dra sitt strå till stacken. Man bidrar ju med något och det var med tanken, att alla ska göra en god gärning. 

I takt med dyrare elräkningar och ambitioner om ett mer hållbart samhälle, har efterfrågan på solenergi ökat kraftigt. En rapport från Offerta visar att förfrågningar från privatpersoner, som rör installation av solceller, ökat med 172 procent – jämfört med samma period förra året.

– Jag tror att jag köpte i precis rätt tid. Bara några månader senare hade det blivit en del problem med leveranstider och priset hade ökat.

Samtidigt är det långt ifrån alla som har möjlighet att anlägga solpaneler. Förutom den ekonomiska aspekten så ska de rätta förutsättningarna finnas. I Morgans fall har han ett stort tak med plats för 40 solpaneler. Taket har en bra lutning och befinner sig i söderläge – förutsättningar som var bidragande till beslutet.

– De flesta får inte upp så många solpaneler på sitt tak, jag har ett rätt stort tack och ingen skorsten i vägen.

Via en app i telefonen kan han följa elproduktionen timme för timme. När det kommer till panelerna krävs inget underhåll och om 8-10 år beräknas anläggningen vara avbetald. 

– Men under tiden så har man ju en billigare månadskostnad i strömmen, värdet på huset stiger och man gör en god gärning för samhället.

Mer från allmänt

”De som redan har det tufft får det ännu svårare”

Försörjningsstöden har inte skjutit i höjden ännu, men larmklockorna ringer…

Bussförarens dag firas

Bussförarens dag firas varje år och är en återkommande högtidsdag…

Färre elever dricker alkohol – lägst andel i regionen

Den senaste CAN-undersökningen innehåller glädjande siffror för Ale kommun. Undersökningen,…

De vill skapa en läktarkultur på Sjövallen

I vintras dök ett konto upp på Instagram kopplat till…

Senaste nytt

”De som redan har det tufft får det ännu svårare”

Försörjningsstöden har inte skjutit i höjden ännu, men larmklockorna ringer…

Jack & Brolle till Café Torpet

”Visor och Grimascher” är en hyllning till Cornelis Vreeswijk där…

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Guld och silver i SM

Under den gångna helgen hade 231 deltagare från 66 olika…

Industriområde har skredsäkrats

I november 2020 beslutade regeringen om höjda bidrag för skredsäkringsåtgärder…

Lindström startade när AIF kryssade

Det blev en intensiv och nyttig genomkörare för Ahlafors IF…

Boende i Nödinge uppmanas spara på vattnet

Vattenläckan upptäcktes under natten och arbetet med att lokalisera läckaget…

Bussförarens dag firas

Bussförarens dag firas varje år och är en återkommande högtidsdag…

Färre elever dricker alkohol – lägst andel i regionen

Den senaste CAN-undersökningen innehåller glädjande siffror för Ale kommun. Undersökningen,…

Nekas avancemang – trots framgången

Torslanda HK:s damer lyckades med uppgiften. Laget vann de sista…

De vill skapa en läktarkultur på Sjövallen

I vintras dök ett konto upp på Instagram kopplat till…

LOK-stödet ändras för att nå fler

Den 1 januari förra året genomfördes ett första steg i…

De vill locka till nya skratt

Föreställningen heter ”Lik i garderoben” och är en klassisk spring-i-dörr-fars.…