Ungdomsledarna Khaled och Ajna på varsin sida om ungdomssamordnarna Shkar och Malin.
Foto: My Attitude.
Ungdomsledarna Khaled och Ajna på varsin sida om ungdomssamordnarna Shkar och Malin. Foto: My Attitude.

My Attitude får stöd från EU

NÖDINGE. My Attitude har fått ett nytt ekonomiskt stöd – denna gång från EU.
– Hade vi inte fått det här stödet så hade vi redan fått börja gå bakåt och skära ner, säger Claes Berglund.

My Attitudes verksamhet fortsätter att rulla på och involvera ungdomar med ambitionen att motverka utanförskap.

– Vi har precis haft diplomering och avslutning med höstens grupper. Nu i samband med sportlovet rullar det igång med nya grupper för både killar och tjejer, berättar projektledaren Claes Berglund.

Sedan tidigare har verksamheten givits möjlighet att utvecklas genom stöd från bland annat Västra Götalandsregionen, föreningslivet, kommunen och näringslivet. För några veckor sedan stod det klart att My Attitude får ytterligare ekonomiskt stöd.

– Det som vi har fått nu kommer från EU:s jordbruksfond, berättar Claes.

Projektet My Attitude hjälper årligen ungdomar i Nödinge att hitta ett sammanhang och på så sätt motverka utanförskap. Modellen har arbetats fram under flera år och tanken är att den så småningom ska kunna appliceras på flera andra orter i landet.

Vad innebär det här nya stödet för er?

– Hade vi inte fått det här stödet så hade vi redan fått börja gå bakåt och skära ner. Det hade varit väldigt jobbigt för oss. Stödet från VGR minskar för varje år, det här nya stödet möter upp och gör att vi kan ligga kvar på den här nivån ett tag till och utveckla vår modell ytterligare. De här två stöden tillsammans är grymt bra för oss. I pengar är stödet en dryg miljon. I tid köper det My Attitude omkring 1,5 år till att utveckla modellen. Därefter är förhoppningen att den ska vara så bra att kommunen vill satsa vidare på den.

– Om 1,5 år måste vi ha kommunen med oss. Då behöver vi att de är med och investerar årligen på ett sätt som gör att vi kan planera verksamheten.

Den 28 mars har My Attitude kallat till en informationsträff där bland annat politiker, tjänstemän, polisen, näringslivet, socialtjänst och förhoppningsvis föräldrar kommer att närvara. På scenen kommer ungdomar berätta om deras erfarenheter från My Attitude.

– Målet med att samla alla är just för att jobba med samverkan. Sedan tror jag även att många är nyfikna på att ta reda på vad My Attitude är för någonting.

Mer från allmänt

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Senaste nytt

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…

”Du blir starkare och ditt självförtroende växer”

Ale Boxningsklubb vill att så många som möjligt ska utöva…

MECA i Älvängen har blivit Bilxtra

För 16 år sedan startade Marcus Börjesson en bilverkstad i…

Heta tips för padelspelare och nybörjare

Vi ville ta reda på tips på hur man blir…

Pogab tog med plåtlådan till riksdagen

Kompetensförsörjning är ett ämne som Mathias Mattson brinner för. Trots…

Edethus säljer för att investera i nytt

Åtta månader har gått sedan Sanny Mattelin tillträdde vd-rollen på…

Från flaskpost till brevbärare, Putin och ortsmöten som försvann

Kommunikation är tidlöst och människan har alltid kommunicerat på ett…

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…