De har åkt på många O-ringen men i år är första gången de upplever tävlingen på hemmaplan. I slutet av juli ska Ebba Boge och Moa Dahl ställa upp både som tävlande och som funktionärer. I världens största orienteringstävling.
Hur har du träningsladdat?
Ebba: Jag har kört på som vanligt och tränat så mycket jag kan. Distans, intervaller och allt möjligt. Jag tränar 4-7 gånger i veckan. Jag spelar fotboll också och kör mycket löpning. Det blir kanske ett orienteringspass i veckan.
Moa: Jag har också kört på som vanligt. Kanske 3-4 gånger i veckan. Jag tränar två pass orientering med OK Alehof, sedan tränar jag mycket själv. Då springer jag mest men det kan också bli styrketräning.
Vad är kul med O-ringen?
Moa: Att det är en stor tävling, man träffar mycket människor.
Ebba: Gemenskapen på campingen. Hela klubben bor ju på samma ställe. Det är väldigt kul.
Är du nervös?
Ebba: Nej, inte så värst…
Moa: Nej inte nu, men det kommer nog sedan! När man står där och ska tävla.
Vad ser du mest fram emot?
Moa: Att tävlingen i år är på hemmaplan. Det är sådan terräng som man är van vid. Och så det vanliga, att träffa alla kompisar igen.
Bästa placeringen i tidigare O-ringen?
Moa: På en etapp slutade jag som nummer 14 av runt 150.
Ebba: Jag har slutat som nummer 20 ungefär, på någon etapp. Jag vet inte säkert.
När började du orientera?
Moa: När jag föddes typ! Min pappa orienterade så jag fick vara med från början.
Ebba: När jag var fem. Pappa har också hållit på hela tiden.
Orienterar din familj?
Ebba: Just nu är det bara jag och pappa, för mina systrar har slutat. Dessutom orienterar mina sysslingar. Orientering är verkligen en släktsport.
Moa: Nu är det bara jag. Mina föräldrar är skadade och min bror har slutat. Förut åkte hela familjen på O-ringen men nu brukar det bara vara jag och så följer antingen min mamma eller pappa med. Sedan orienterar också min farfar och mina kusiner och deras föräldrar.
Vad är det bästa med orientering?
Ebba: Jag skulle säga att man får väldigt bra vänner från stora delar av landet. Det är inte jättemånga som orienterar så man känner till de flesta. Det är trevligt! Sedan är det nog kombinationen av att behöva tänka och samtidigt använda kroppen.
Ska du vara funktionär under O-ringen?
Ebba: Ja, jag ska sälja remmar på alla etapper. Jag har ingen koll på hur långa dagarna blir.
Moa: Jag ska också sälja remmar. Man får hoppas att vi får stå tillsammans!
Borde Alebor gå till Jennylund och titta på O-ringen?
Ebba: Ja, det tycker jag. Det är en folkfest och en bra möjlighet att få uppleva orientering.
Karin Fingal
20-21 juli pågår O-ringen i Jennylund i Bohus. Då väntas cirka 15 000 deltagare per dag.
O-ringen arrangeras på olika platser i Sverige varje år och lockar orienterare från hela världen. I år hålls tävlingen i Göteborg, 20-25 juli. Förutom de två tävlingsdagarna i Jennylund kommer orienterare att tävla centralt i Göteborg och i Länsmansgården på Hisingen.