ÄLVÄNGEN. Regionpolitiker Jim Aleberg (S) från Ale var både nöjd och besviken när valresultatet summerades.
– Totalt sett backar vi både i regionen och på riks. Det är aldrig kul, därför gläds vi åt att Ale bröt trenden, säger han.
Hur regionen ska styras framåt är svårt att räkna ut just nu. Någon självklar majoritet finns inte. Det kan mycket väl landa i att Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet får förtroendet att fortsätta leda regionen som största minoritet.
– Lösningen för att få en handlingskraftig majoritet på plats stavas Centerpartiet. Det försökte vi även med förra gången, men vi stod för långt ifrån varandra gällande privatiseringen och vårdvalet. Det är en stor fråga och inte helt enkel att reda ut, säger mångårige regionpolitikern Jim Aleberg.
Med Centerpartiet ombord, som gick fram två mandat, skulle en gruppering med S+V+MP få majoritet med 78 mandat. Aida Karimli är surtebo och Centerpartiets listetta.
– Mitt besked är att Centerpartiet är öppna för alla möjligheter som håller ytterkanterna utanför. Vi har hela valrörelsen talat om att målet är en stabil majoritet i mitten. Jag skulle gärna diskutera villkoren för en uppgörelse med S och M. Vi är inte så långt ifrån varandra i alla frågor och vi står inför ett antal betydande investerings- och inriktningsbeslut i regionen. Kan dessa förankras i en bred majoritet blir det också långsiktigt hållbart, säger Aida och fortsätter:
– Sakfrågorna är viktiga och avgörande, men vi är villiga att diskutera vad som ska prioriteras.
I Västra Götalands läns västra valkrets, där Ale och Lilla Edet ingår, ökade Centerpartiet med 1,1 procent.
– Jag är mest nöjd med att vi fick genomslag för våra sakfrågor, att våra budskap om kvinnovården, psykiatrin och kollektivtrafiken gick fram. Sedan har det varit en otroligt tuff valrörelse. Jag har dessvärre tvingats göra ett antal polisanmälningar och när dammet har lagt sig måste vi diskutera samtalsklimatet som råder. Hot och hat har jag fått tillräckligt av.
Jim Aleberg gör ingen hemlighet av att valresultatet inte blev vad han hoppats på.
– Egentligen är det en besvikelse både regionalt och på riksnivå. Regionalt är det ett jobbigt konstaterande när vi ser att vi har lyckats minska vårdköerna mest av alla. Vi har slagit larm om att Kungälvs sjukhus riskerar att privatiseras, men det verkar inte väljarna ha tagit på allvar. Samtidigt är det roligt att vi ökar på hemmaplan. I Ale går vi mot trenden och det måste vi vara både nöjda och stolta över.
I regionen ska 149 mandat fördelas, men förra mandatperioden var det en rödgrön minoritet med 68 mandat i förarsätet. Denna gruppering har nu tappat ett mandat – fast skulle i teorin kunna fortsätta om ingen utmanar.
– Jag föredrar en stabil majoritet, men det överlåter jag till förhandlarna, avslutar Aida Karimli.