ALE. Första advent betyder öppet hus på brandstationerna i Ale och Kungälv.
Bohus Räddningstjänstförbund ser det som ett utmärkt tillfälle att nå ut till allmänheten och sprida kunskap om brandsäkerhet.
– Dessutom är det en bra möjlighet för den som funderar på att bli brandman att knyta en första kontakt med vår personal, säger Martin Johansson.
Söndagen den 3 december välkomnas allmänheten till BORF:s stationer. I Surte och Nol står fikabordet uppdukat och diverse publika aktiviteter förbereds.
– Vi arrangerar släckning av en docka och alla barn ges möjlighet att sitta upp i en brandbil. Det brukar vara väldigt uppskattat, säger Martin Johansson.
Den yngre generationen inbjuds också att vara med i en teckningstävling där det vinnande bidraget för pryda årets klistermärke som påminner oss om att släcka ljusen.
– Att vi arrangerar öppet hus just vid den här tidpunkten beror på att det finns en förhöjd brandrisk i hemmen. Det hänger naturligtvis ihop med alla levande ljus som tänds i vintermörkret, säger Martin Johansson och fortsätter:
– På första advent uppmanar vi alla att de ska se över sina brandvarnare, testa så att de fungerar och samtidigt göra ett batteribyte.
En fungerande brandvarnare är att betrakta som en billig livförsäkring. Rekommendationen är att ha minst en brandvarnare per våningsplan. Om trappor finns i bostaden bör brandvarnare placeras i utrymmet direkt ovanför trappan.