NÖDINGE. Koalitionen vill samverka med Socialdemokraterna i alla tunga frågor. I veckan kom ett första bevis på det.
– Vi känner att dialogen med S är väldigt viktig och därför har vi bland annat beslutat att ta in deras vallöfte om att låta pensionärskortet gälla dygnet runt i Ales kollektivtrafik, säger Kommunstyrelsens ordförande Mikael Berglund (M).
Utfästelsen som offentliggjordes i torsdags ska ses som ett första bevis på att Koalitionen menar allvar med att försöka förankra sina beslut och få majoritet med hjälp av Socialdemokraterna.
– Vårt mål är att få igenom så mycket som möjligt av vår politik, men vi vill undvika att få stöd av Sverigedemokraterna. Vi vill inte att de ska få något inflytande i Alepolitiken, utan söker istället stöd hos S, säger Mikael Berglund.
För att bygga förtroende bjuder nu Koalitionen till i en av Socialdemokraternas valfrågor. Seniorkorten för äldre har tidigare gällt under lågtrafik, men S föreslog i valrörelsen att införa ett förbättrat kort som gäller dygnet runt i Ale kommun.
– Vi hoppas att detta ska visa dem att vi bjuder till, att vi är beredda att ge tillbaka om vi i motprestation kan få stöd för verksamhetsplan och budget, säger Berglund. Oppositionsråd Monica Samuelsson (S) är positivt inställd och glad över dialogen, men understryker att budgeten blir det stora testet.
– Den kommer vi självklart att läsa igenom mycket noggrant. Det finns en samsyn på skolan och näringslivet, men det finns också en del meningsskiljaktigheter. Områden där vi tycker väldigt olika. Hur Mikael tänker formulera sig där blir det mest intressanta. Vi inser att det kan bli bra för aleborna om vi hittar ett klokt sätt att jobba på när det parlamentariska läget ser ut som det gör. Kan vi få till en konstruktiv dialog med Koalitionen är Socialdemokraterna med på att vara en ansvarsfull spelare i opposition, säger Monica.
De stora utmaningarna hittas inom Omsorgs- och arbetsmarknadsnämnden samt inom sektor samhällsbyggnad där personalomsättningen varit hög den senaste tiden.
– Vi har äntligen fått en ledning på HR-avdelningen som kan jobba med frågorna. Det väntar en total genomlysning av hela Omsorgs- och arbetsmarknadsnämnden. Gör vi rätt saker, får vi ut maximal effekt? Sjukskrivningstalen är kanske det mest alarmerande. Kan vi få ordning på det och vända på det så blir de ekonomiska förutsättningarna helt annorlunda, menar Mikael Berglund.
Huruvida nämnden kommer att få ett ökat anslag 2019 för att komma tillrätta med underskottet och den ansträngda personalsituationen är han desto mer fåordig om.
– Vår första budget och verksamhetsplan kommer inte att vara något jätteomvälvande. Det hinner vi helt enkelt inte med. Nu gäller det att landa och få grepp om verksamheterna, avrundar Mikael Berglund.