ALE. Sänkta partistöd och rättvisare arvoden. En total besparing på närmare 3 miljoner kronor.
– Vi vill kunna se våra väljare i ögonen och visa att även vi effektiviserar, säger Robert Jansson (SD) när Alesamverkan presenterar sitt förslag till ny politisk organisation och arvodesbestämmelser i Ale kommun.
Sverigedemokraterna, Moderaterna, Framtid i Ale och Kristdemokraterna har utgjort politisk majoritet i Ale kommun under den nuvarande mandatperioden. Efter valet 2022 enades partierna om att genomföra ett antal prioriterade uppdrag. En av punkterna var ett nytt partistöd och arvodessystem.
– Vi lovade väljarna i valrörelsen att verka för att sänka kommunens kostnader för den politiska organisationen. Pengar som vi sen kan fördela till kärnverksamhet istället. Det handlar inte om att spara på demokratiarbetet, utan att använda pengarna mer rättvist och på ett korrekt sätt, säger Robert Jansson.
I den nya politiska organisationen föreslås antalet ersättare minskas i nämnder och bolag. Stora nämnder som kommunstyrelsen, samhällsbyggnadsnämnden, utbildningsnämnden och socialnämnden behåller nio ledamöter, men antalet ersättare minskas från nio till fem.
– Totalt handlar det om 39 färre politiska uppdrag. Det går inte att motivera kostnaden för alla ersättare som inte tillför något. Vi vill istället höja statusen på de tyngre rollerna, göra dem mer attraktiva, säger Fredrik Johansson (M).
Vidare föreslås att den politiska majoriteten efter valet innehar både ordförande- och 1:e vice ordförandeposten. Oppositionen är således alltid 2:e vice ordförande.
– Det är egentligen inget konstigt, utan högst logiskt och rimligt. Det säger vi utan att veta hur valet kommer att gå, säger Claes-Anders Bengtsson (KD).
I förslaget till nya arvodesbestämmelser föreslår Alesamverkan att dagens system med fasta ersättningar ersätts av ett lägre arvode kompletterat med förlorad arbetsförtjänst.
– Vi vill ha rättvisa villkor. Den som har ett välbetalt yrke ska inte riskera att förlora pengar på att engagera sig politiskt. Målet är att höja kompetensen i våra politiska nämnder, få in människor med spetskunskap. Personer som idag väljer att avstå, då de ekonomiska villkoren straffar dig, säger Fredrik Johansson bestämt och Robert Jansson fyller i:
– För att hitta rätt i arvodena har vi intervjuat förtroendevalda och försökt stämma av vad som är en rimlig tidsomfattning för respektive uppdrag. I detta arbete har vi uppskattat timmarna som ligger till grund för ett grundarvode och utöver dem utgår ersättning för förlorad arbetsförtjänst. Du får söka pengar utefter vad du har gjort och hur du har blivit påverkad. Det blir mer rättvist när ersättningen utgår från faktiska förhållanden.
Renée Palmnäs (FiA) hoppas att kvaliteten på det politiska arbetet ska höjas.
– Tanken är att ordförande och vice ordförande ska avlasta varandra mer i framtiden. Jobba mer som ett team och det har vi också tagit hänsyn till i de nya arvodena.
En nyhet är ett veckotillägg som utgår för de mest utsatta uppdrag. Till dessa räknas bland andra kommunstyrelsens, socialnämndens och utbildningsnämndens ordförande. De får 2000 kronor, 1500 kronor och 1000 kronor extra i veckan.
– Det här handlar också om rättvisa. De tyngre uppdragen där innehavaren får leva med att telefonen ringer på obekväma tider eller att alebor knackar på dörren en sen kväll ska kompenseras, menar Fredrik Johansson.
Ett nytt partistöd presenteras också. Grundbeloppen som varje parti i kommunfullmäktige erhåller kvarstår. Förändringen är att mandatstödet som är baserad på gällande prisbasbelopp sänks från 26,5 till 20 procent. Det innebär att exempelvis Moderaternas och Sverigedemokraternas partistöd sänks från totalt 361 000 till 284 000 kronor. En sänkning med 21 procent.
– Det är rimligt och rättvist. Pengarna gör större nytta på annat håll. Politiken får tillräckligt, säger Robert Jansson.
Totalt ska nya arvodesbestämmelser och sänkta partistöd kunna bli en besparing runt 3 miljoner kronor.
Kommunstyrelsens ordförande 73 260
Kommunstyrelsens vice ordförande 65 120
Socialnämndens ordförande 16 280*
Socialnämndens 1:e vice ordförande 8 140*
Socialnämndens 2:e vice ordf 12 210*
Utbildningsnämndens ordförande 12 210*
Utbildningsnämndens 1:e vice ordf 6 105*
Utbildningsnämnden 2:e vice ordf 9 158*
*Plus ersättning för förlorad arbetsförtjänst.