ALAFORS. Om naturen och trädgårdens betydelse för hälsa och välbefinnande.
Det var rubriken för Eva Sahlins föreläsning i Medborgarhuset.
– Att uppleva naturen har i en lång rad vetenskapliga rapporter visat sig värdefulla på olika sätt för människor i alla åldrar, säger Eva Sahlin.
Måndagseftermiddagens föreläsning arrangerades av Gruppen Ålderism. Inbjudna var pensionärer, anhöriga till personer på kommunens äldreboenden, äldreomsorgens personal samt politiker.
– Roligt att se blandningen av åhörare, konstaterade Eva Sahlin, som är doktor i miljöpsykologi och knuten till Institutet för stressmedicin i Västra Götalandsregionen och affilierad till Sveriges Lantbruksuniversitet i Alnarp.
– Forskningsfokus för mig ligger på grön rehabilitering, förklarade Eva.
Utifrån sin kunskap som forskare, men också utifrån sin egen erfarenhet som anhörig redogjorde Eva Sahlin för sina tankar.
– Hälsa, välbefinnande, stress och kognitiva funktioner påverkas positivt av naturkontakt. Välbefinnande kan ses som att ha balans mellan olika delar i livet.
Eva Sahlin anser att det är en rättvisesak att det satsas på alla grupper i samhället. Äldre glöms i vissa avseenden bort.
– Det är inte att klaga för att man vill ha god livskvalitet, poängterade Eva Sahlin.