ALVHEM. På skärtorsdag öppnar sommargreenerna på Ale GK. Intresset är större än någonsin.
– Jag har aldrig sett så mycket folk på ranchen och på korthålsbanan så här tidigt på året, säger greenkeeper Anders Eriksson.
Det fixas och donas på Kungsgården. Personalen gör sitt yttersta för att banan ska vara i så bra skick som möjligt inför premiären.
– Övervintringen har varit bra. Det finns både plus och minus med en mild vinter. Positivt är att vi klarat oss undan svampangrepp på greenerna, det negativa är att alger och mossa frodas, förklarar Anders Eriksson.
Om du ska bedöma statusen på banan i sin helhet?
– Den är god. Nu arbetar vi intensivt med att få spelytorna i god kondition.
Som spelare, vad är viktigt att tänka på i början av säsongen?
– Eftersom slitaget är större än tillväxten är det extra viktigt att laga nedslagsmärken samt lägga tillbaka uppslagna torvor. Vidare gäller det att man inte beträder banan när det är frost.
Noterbart är att spelordningen har vänts tillbaka igen vilket innebär att utslagsplatsen för hål 1 är nedanför klubbhuset.
Några andra nyheter att göra spelarna uppmärksamma på?
– Nej, inte annat än att vi snart har en helrobotiserad ranch. Vi får en robot som plockar bollar från ranchen och en annan som klipper densamma, säger Anders Eriksson.
Camilla Jensen arbetar som intendent på Ale GK. Hennes känsla inför golfåret 2025 är odelad positiv.
– Klubben ser en tillströmning av nya medlemmar och ekonomin är i balans. Det känns som att golfen fått ett rejält uppsving. Antalet juniorer har ökat med 42 procent på ett år, förklarar hon.
– Invånarna är välkomna som nya golfare. Vi har många olika medlemskap att välja på samt vi har nybörjarkurser och juniorträningar. Det går att läsa om detta på vår hemsida eller så kan man kontakta kansliet.
Under vintern har kansliet flyttats från restaurangbyggnaden tvärs över gården och in i klubbhuset. Detsamma gäller shoppen.
– Vi har skapat en ny och större shop, som erbjuder allt det som en golfare behöver. Dessutom är det lägsta pris-garanti hos oss, säger Camilla Jensen och fortsätter:
– I klubbhuset finns också en loungedel. Förhoppningen är att få till ett härligt häng. Vidare har vi vår konferensdel på övervåningen. Bokning sker via kansliet och utöver lokal kan vi även bistå med fika, lunch och så vidare.
En investering som gjorts utvändigt är renoveringen av ställplatser för husbilar och husvagnar. Totalt nio platser har försetts med konstgräs och inom kort kommer elstolpar upp.
– Det vi inte kan tillhandahålla är påfyllning av vatten och latrintömning, i övrigt finns de bekvämligheter som gästerna kan önska sig, säger Camilla Jensen.
Parallellt med att sommargreenerna öppnar så är det även säsongsstart för Alfhems Värdshus, som också sköter om kiosken.
– Kungsgården är en fantastisk plats att besöka oavsett om du spelar golf eller inte. Vi välkomnar alla till denna underbara miljö, avslutar Camilla Jensen.