Vid den här tiden på året sker flest viltolyckor och kollisioner med rådjur är den vanligaste orsaken.
Vid den här tiden på året sker flest viltolyckor och kollisioner med rådjur är den vanligaste orsaken.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2020/10/v4220-viltolyckor.jpg

Se upp för vilt i trafiken

ALE. Olyckor med rådjur ökar kraftigt i Västra Götaland. Även om det har varit en vikande trend av viltolyckor i Ale rent generellt under 2020, så är det just krockar med rådjur som är den vanligaste kollisionen.
– I tre av fyra fall är rådjur inblandade, säger jägare Jan-Erik Johansson.

Under oktober sker en viltolycka var sjätte minut, dygnet runt, någonstans i Sverige. I Västra Götaland inträffade 10,3 olyckor per 1 000 personbilar under 2019, vilket är i närheten av rikssnittet.

– Den nedåtgående trenden som vi sett i Ale i år har med all sannolikhet med corona att göra. Folk har åkt mindre bil, många har jobbat hemifrån. Fram till nu har tre av fyra olyckor kunnat relateras till rådjur, säger Jan-Erik Johansson.

– De senaste månaderna har vi dock haft en del tätortsrelaterade älgolyckor, företrädelsevis i Nol och i Nödinge. Vi uppmanar fastighetsägare att sortera bort fallfrukt så att älgarna inte tar sig in i bebyggelsen.

Om du ska sia om framtiden?

– Det vi ser är att vildsvinspopulationen ökar i södra och mellersta Sverige. Det kommer att innebära betydligt fler vildsvinsolyckor på våra vägar. Vi förbereder samordnade vildsvinsjakter i Ale, men exakt när det sker är inte bestämt.

Vad betyder det att älgjakten dragit igång i Ale?

– Att det är både hundar och störda djur som rör på sig. Vanligtvis är faran som störst timmen före och efter gryning och skymning, men man ska veta att djuren är aktiva dygnet runt.

Jakttider innebär att svampplockare ska hålla sig borta från skogen?

– Nej, absolut inte! Vi jägare delar skogen med alla andra, alltifrån motionärer till svampplockare. Däremot behöver man inte röra sig mitt i en pågående drevkedja. Som alltid bör det sunda förnuftet råda, avslutar Jan-Erik Johansson.

Mer från allmänt

Pigg 75-åring firade jubileum

Det var minst sagt klackarna i taket när Skepplanda BTK…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Vintergata levde upp till namnet

För tredje året i rad genomfördes Vintergata i Hålanda. Besökarna…

Dags för Vintergata i Hålanda

Förberedelserna har pågått ett tag och på lördag är Vintergata…

Senaste nytt

Trafikkaos på E45:an

Det råder stora problem i trafiken på E45:an i södergående…

Bläck och bärs på Beeriums julmarknad

Taproom-säsongen är över för Surte-bryggeriet Beerium. Sista lördagen i varje…

Pigg 75-åring firade jubileum

Det var minst sagt klackarna i taket när Skepplanda BTK…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Vintergata levde upp till namnet

För tredje året i rad genomfördes Vintergata i Hålanda. Besökarna…

Klart: Förskolebarn får byta lokaler

Alekuriren har tidigare rapporterat om att utbildningsförvaltningen tagit fram tre…

Ny julmarknad och luciakonsert i Furulund

 Under 2018 och 2019 anordnade Unelokören en luciakonsert i Starrkärrs…

Publikt pepparkaksbygge i Lilla Edet

För tredje året i rad kommer Manne Andrén och Monica…

Dags för Vintergata i Hålanda

Förberedelserna har pågått ett tag och på lördag är Vintergata…

Magnus färdas snabbare än ljudet

Sedan 13 år tillbaka bor Magnus med familjen i Alafors.…

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

Mariia dansar sig genom livet 

Mariia är uppvuxen i staden Sievjerodonetsk i östra Ukraina och…

Ingemar – en mästare på is 

Det är en onsdag efter lunch och på isen i…