Vid den här tiden på året sker flest viltolyckor och kollisioner med rådjur är den vanligaste orsaken.
Vid den här tiden på året sker flest viltolyckor och kollisioner med rådjur är den vanligaste orsaken.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2020/10/v4220-viltolyckor.jpg

Se upp för vilt i trafiken

ALE. Olyckor med rådjur ökar kraftigt i Västra Götaland. Även om det har varit en vikande trend av viltolyckor i Ale rent generellt under 2020, så är det just krockar med rådjur som är den vanligaste kollisionen.
– I tre av fyra fall är rådjur inblandade, säger jägare Jan-Erik Johansson.

Under oktober sker en viltolycka var sjätte minut, dygnet runt, någonstans i Sverige. I Västra Götaland inträffade 10,3 olyckor per 1 000 personbilar under 2019, vilket är i närheten av rikssnittet.

– Den nedåtgående trenden som vi sett i Ale i år har med all sannolikhet med corona att göra. Folk har åkt mindre bil, många har jobbat hemifrån. Fram till nu har tre av fyra olyckor kunnat relateras till rådjur, säger Jan-Erik Johansson.

– De senaste månaderna har vi dock haft en del tätortsrelaterade älgolyckor, företrädelsevis i Nol och i Nödinge. Vi uppmanar fastighetsägare att sortera bort fallfrukt så att älgarna inte tar sig in i bebyggelsen.

Om du ska sia om framtiden?

– Det vi ser är att vildsvinspopulationen ökar i södra och mellersta Sverige. Det kommer att innebära betydligt fler vildsvinsolyckor på våra vägar. Vi förbereder samordnade vildsvinsjakter i Ale, men exakt när det sker är inte bestämt.

Vad betyder det att älgjakten dragit igång i Ale?

– Att det är både hundar och störda djur som rör på sig. Vanligtvis är faran som störst timmen före och efter gryning och skymning, men man ska veta att djuren är aktiva dygnet runt.

Jakttider innebär att svampplockare ska hålla sig borta från skogen?

– Nej, absolut inte! Vi jägare delar skogen med alla andra, alltifrån motionärer till svampplockare. Däremot behöver man inte röra sig mitt i en pågående drevkedja. Som alltid bör det sunda förnuftet råda, avslutar Jan-Erik Johansson.

Mer från allmänt

Per är återfunnen vid liv

Han försvann under natten till måndag, 5 juni, i Skönningared…

Skepplanda BTK firar 75 år

Den stora jubileumsdagen närmar sig med stormsteg. När Skepplanda BTK…

Här är risken större för viltolyckor

Förra året hanterades 65 624 viltolyckor i Sverige. I mer…

Orimliga sparkrav på regionens sjukhus

Den senaste tidens rubriker och även en ledare i lokaltidningen…

Senaste nytt

Per är återfunnen vid liv

Han försvann under natten till måndag, 5 juni, i Skönningared…

Elin satsar på motocross

Elin Hansson satt för första gången på en crosscykel i…

Respass ur Svenska cupen

Ahlafors IF är utslaget ur Svenska cupen och drömmarna om…

Skepplanda BTK firar 75 år

Den stora jubileumsdagen närmar sig med stormsteg. När Skepplanda BTK…

Missing People om letandet efter Per

Han heter Per och är 62 år gammal. Senast någon…

Vd:n lämnar Edethus

Sanny Mattelin har varit vd på Edethus sedan den 1…

Rudin bakom sen SBTK-seger

På torsdagskvällen var Skepplanda BTK på jakt efter sin andra…

Här är risken större för viltolyckor

Förra året hanterades 65 624 viltolyckor i Sverige. I mer…

Rullatorrace som gjorde succé

Det blev inte bara ett utan tre rullstolsrace på lika…

De ska starta gåfotboll i Surte

Ann-Britt Mårtensson och Anneli Larsson har en lång historia inom…

Orimliga sparkrav på regionens sjukhus

Den senaste tidens rubriker och även en ledare i lokaltidningen…

Lastbil började brinna på E45

SURTE. Strax efter klockan 17 på onsdagen började en lastbil…

Kvinna döms till fängelse

Det var i februari förra året som en kvinna i…