NOL. Den sjunde omgången av Senior Sport School startades upp i veckan. Ett gäng om tjugo personer kommer att hålla ihop fram till den 21 maj då avslutningen äger rum. Den första fysiska aktiviteten var förlagd till brottarlokalen i Nol med Ale Karate Club som värd.
Senior Sport School pågår i tolv veckor och deltagarna träffas två gånger i veckan – måndag och onsdag. Teorin är förlagd till Aktivitetshuset i Älvängen och på programmet står bland annat HLR-utbildning, träningslära, kost och motion. De fysiska aktiviteterna sker på respektive förenings anläggning.
Ridning, gå-handboll, orientering och lerduveskytte är några av de idrotter som seniorerna kommer att få prova på under våren. Först på schemat stod emellertid karate. Föreningens representant på plats, Fredrik Grankvist, hälsade välkommen och redogjorde för upplägget.
– Ni kommer bland annat att få testa på grundteknikerna i självförsvar, lite sparkar och slag, och fallträningsteknik.
Fredrik hade dessutom sällskap av deltagare från Ale Karate Clubs seniorgrupp – en avknoppning från Senior Sport School.
– Det är ett tjugotal pensionärer som träffas varje tisdag. Först är det träning och efteråt fikar vi tillsammans, berättade han.
För Senior Sport Schools deltagare fortsätter aktiviteterna enligt det schema som fastställts. Nu på måndag är det tema kost och onsdag 12 mars väntar padel i Stora Viken.
– Det är verkligen ett taggat gäng som har många roliga veckor framför sig, säger ledare Carina Svensson.