Senior Sport School, som drivs av RF-SISU Västra Götaland i samverkan med Ale kommun, syftar till att skapa förutsättningar för ett hälsosamt åldrande, att inspirera till en aktiv och meningsfull fritid samt visa på möjligheterna till en aktiv roll inom idrotten hela livet.
– Det hade inte varit möjligt att genomföra utan den hjälp vi får från det lokala föreningslivet, som upplåter sina anläggningar och bidrar med ideell tid för att det ska funka för våra deltagare, har Helene ”HP” Persson på RF-SISU tidigare sagt.
Under måndagsförmiddagen stod taekwondo på schemat. En grupp med män och kvinnor som är över 60 år hade tagit sig till Nödinge idrottshall för att delta i ett träningspass med Hidajet Hadzic, ledare i Bohus Taekwon-Do.
– Vi var med i det här projektet även förra året, vilket var väldigt kul. Det är viktigt att de får röra sig och testa olika sporter, säger han och fortsätter:
– Taekwondo är ett bra sätt att träna på. Du använder hela kroppen och får också lära dig självförsvar.
Efter uppvärmningen var det dags för deltagarna att testa både sparkar och slag.
– De kommer att bli svettiga i dag, men det är viktigt att var och en tränar utifrån sina egna förutsättningar, säger Hidajet.
Lisa Haderyd och Barbro Birgersson tränade med ett leende på läpparna.
– Jag har aldrig testat taekwondo tidigare. Det är kul och jag tycker att ledaren (Hidajet) är väldigt tydlig och bra, säger Lisa.
Förhoppningen är nu att deltagarna ska ansluta till Bohus Taekwon-Do:s ordinarie verksamhet.
– Varje måndag har vi fysträning här i Nödinge idrottshall och jag hoppas att så många som möjligt vill vara med. Ålder spelar ingen roll, alla är välkomna, avslutar Hidajet Hadzic.