SKEPPLANDA. Skepplanda simhall har öppnat för en ny säsong. Hösten innebär ökade öppettider och mer verksamhet.
– Intresset är stort i alla åldrar, säger Mikael Staaf.
Under sommaren genomfördes sommarsimskola i två omgångar. Totalt undervisades 220 barn.
– Innan coronapandemin slog till hade vi cirka 80-90 barn, men i fjol och i år var trycket på simskoleplatser enormt, berättar Mikael Staaf.
Rekordmånga deltagare noterades också när märkestagningen ägde rum i Hultasjön i juli.
– Det var stora som små, allt från barn som ville ta Baddaren till vuxna som erhöll Simborgarmärket, säger My Löfström.
En ökad smittspridning i samhället gjorde att simhallen fick stänga i mitten av november 2020. Under den gångna våren hölls hallen enbart öppen för simskola och skolverksamhet.
– Vi är jätteglada över att kunna få hälsa allmänheten välkommen tillbaka. Från och med nu har vi även öppet måndagar, förklarar Lena Knutsson.
En nyhet är det vattenfyspass som sker tidigt på måndagsmorgonen. Det är styrketräning både på land och i vatten som gäller.
– Alla är välkomna, men man ska veta att det är ganska fysiskt krävande, poängterar My Löfström.
Vilka andra aktiviteter finns att välja på?
– Babysim, motionssim och vattenträning. På torsdagar är det varmbad då temperaturen i bassängen uppgår till 33-34 grader. Dagtid har vi rehabgrupper här och på kvällen är det allmänhetens bad. Vi vill även slå ett slag för barnkalas som kan bokas och arrangeras lördagar.
De tider som allmänheten erbjuds bad är även caféterian öppen där det sker försäljning av bland annat korv med bröd, kaffe och dricka.
– Det uppskattas av gästerna.
Några särskilda restriktioner som gäller i höst?
– Inte annat än att besökarna ska hålla avstånd. Det finns ett eget ansvar hos varje individ att det efterlevs. Skulle Folkhälsomyndigheten komma med nya direktiv så kommer den informationen snabbt ut på kommunens hemsida, men även via Skepplanda simhalls Facebookgrupp, avslutar Anton Nilsson.