Edward af Sillén valde att använda sin ”Golden Buzzer” för att skicka Stefan direkt till final. Bild: TV4/Gustav Hallén
Edward af Sillén valde att använda sin ”Golden Buzzer” för att skicka Stefan direkt till final. Bild: TV4/Gustav Hallén
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2022/01/stefan-lindstrom-och-edward-golden-buzzer-talang1-ep2-kalla-tv4-gustav-hallen.jpeg

Stefan efter succén: ”Astronomiskt stor respons”

ALE. Med sin fiol lyckades Stefan Lindström från Surte charma hela svenska folket i TV4:s Talang. Med några dagars distans till succén har Stefan fortfarande svårt att sätta ord på känslorna.
– Mitt liv förändrades över en natt, säger Stefan Lindström.

I slutet av förra veckan kom dagen som Stefan Lindström, från Surte, hade väntat på. Under fredagskvällen kunde hela svenska folket se när den 29-årige violinisten framförde sitt egenskrivna stycke ”En längtan”, i TV4:s Talang. På bästa sändningstid, inför en miljonpublik, berörde han Talangjuryn såpass mycket att jurymedlemmen Edward af Sillén valde att använda sin ”Golden Buzzer” för att skicka Stefan direkt till final. Med några dagars distans till succén har Stefan fortfarande svårt att sätta ord på känslorna.

Läs också: Stefan tog talangjuryn med storm – direkt vidare till final 

– Jag behöver nog några dagars distans till. Det är så ofattbart hur astronomiskt stor respons och högt tryck det är på vad jag får skrivet till mig på sociala medier. Det är otroligt, det går inte att ta på, berättar Stefan Lindström.

Utöver att Stefan visade upp sin enorma talang, tog han även tillfället i akt att uppmärksamma psykisk ohälsa och prata om den depression som han själv gått igenom. För honom blev musiken en räddning och alla som befann sig i lokalen blev märkbart berörda av hans berättelse.

– Musik räddar liv, du är ett bra och viktigt bevis på det, sade jurymedlemmen Sarah Dawn Finer till Stefan efter uppträdandet.

Trots att programmet spelades in i höstas så hade Stefan själv inte fått ta del av något material från hans audition. Dessutom var allt tvunget till att hållas hemligt. När det väl var dags för programmet att visas i tv – följde Stefan sitt framträdande från en soffa i Älvängen, i sällskap av några vänner. Det dröjde inte länge innan hans telefon började plinga.

– Innan det ens hade hunnit bli reklampaus fick min mobil notiser hela tiden. Det var helt otroligt. Det kom från noll till hundra på en sekund och höll sedan säkert på så i sex, sju timmar, förklarar Stefan.

Ljudet från telefonen, var ljudet av kärlek från svenska folket. Hyllningarna och kärleksförklaringarna vällde in från hela landet.

– Jag har tydligen berört en hel nation, jag kan inte förstå hur det är möjligt. Jag trodde aldrig att jag ens skulle få vara med om en bråkdel av detta. Det ska inte kunna vara möjligt men tydligen är det så. Det är helt fantastiskt.

Även på gatorna hemma i Surte har folk under helgen grattat och applåderat honom när han rört sig ute. Stefan tycker att det är kul och försöker njuta så mycket som det går, men han medger att det även framkallat blandade känslor.

– Det är lite läskigt också. Jag har ju aldrig varit med om detta. Jag har valt att inte åka in till större ställen som Göteborg eller Kungälv på några dagar, bara för att försöka landa i det här. Allt har gått från noll till hundra.

Parallellt som han nu försöker ta in allt som händer, börjar även förberedelserna inför finalen.

– Finalen är en bonus, men det är klart jag hoppas och vill att det ska gå bra. Jag är glad oavsett hur det går, men vinner jag så är det bara helt otroligt.

Finalen kommer att ske i direktsändning – 18 mars, 20.00.

Daniel Marsfeld 

Mer från allmänt

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Senaste nytt

Regnbågsfärgade nummer på ryggen

Att öppet stötta hbtq-rörelsen är ingen ny företeelse för Lödöse…

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Skår IBK blir Skepplanda BTK 

I slutet av september stod det klart att Skår IBK:s…

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…