Storskalig fiskfångst i Vimmersjön

NÖDINGE. Ett massivt fiske genomförs just nu i Vimmersjön för att förbättra vattenkvalitén och motverka framtida algblomningar. Under den första vändan fiskades cirka två ton fisk upp ur sjön.
– Det känns bra att vi nu är igång, säger kommunekolog Maria Magnusson.

Algblomning har varit ett återkommande problem i Vimmersjön under en lång tid och kommunen har vid många tillfällen avrått folk från att bada.

– Vimmersjön är en näringsrik sjö, vilket leder till algblomningar. Det finns mycket fisk i sjön som äter djurplankton och nu väljer vi att fiska bort de fiskarna för att öka antalet djurplankton som i sin tur äter växtplankton, alger, berättar Karl-Johan Bondesson, kommunekolog.

Det är första gången som metoden reduktionsfiske tillämpas i Ale kommun.

– Det har länge pratats om att göra det här. 2018 beviljades vi ekonomiskt stöd från politiken och planen var att fiska upp 6,5 ton fisk under tre år, säger Maria Magnusson.

– Länsstyrelsen har beviljat 1,8 miljoner kronor för att vi ska kunna genomföra projektet, fortsätter Karl-Johan Bondesson.

Under måndagen inleddes fisket och det var sarv, braxen, abborre, gers och mört som fiskades upp. Jesper Björk Rengbrandt och Magnus Böklin från Klara Vatten åkte tillsammans med kommunens miljö- och hälsoinspektör Robert Andersson ut på sjön i två båtar. När den första vändan var klar under måndag förmiddag landade fångsten på cirka två ton.

– De använder ett stort nät när de fiskar och vi blev väldigt förvånade när de kom in med så mycket fisk. Vi kommer att fiska under hela veckan och först hade vi räknat med att få upp runt tre ton totalt, men det verkar bli betydligt mer. De är just nu ute på sin andra vända, säger Maria Magnusson.

Målet med reduktionsfisket är att det ska bli klarare vatten i sjön och att risken för framtida algblomningar minskar. Fisken som tas upp kommer att rötas till biogas.

– Vi vill återställa ekosystemet och att vi i fortsättningen slipper att behöva avråda folk från att bada i sjön. Det känns bra att vi nu är igång, säger Maria Magnusson.

Mer från allmänt

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

Seniormässan lockade till gemenskap

Senast Seniormässan ägde rum var 2017. Inte konstigt att det…

Separationer – i Ale och Lilla Edet

Andelen barn som är med om att föräldrar separerar har…

Senaste nytt

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…