NÖDINGE. Det har blivit en viktig plats där ungdomarna i kommunen får möjlighet att diskutera med politiker och tjänstepersoner. Fredagen den 26 november är det återigen dags för Påverkanstorg.
– En viktig dag, konstaterar Lykke Eriksson från Ungdomsrådet.
I över tio år har Påverkanstorg arrangerats i kommunen. Det har blivit en viktig plats där ungdomarna får diskutera aktuella frågor med tjänstepersoner och politiker. I fjol genomfördes det digitalt på grund av coronapandemin.
– Det var svårt eftersom man inte fick samma kontakt som när man sitter runt samma bord, men jag tycker ändå att vi löste det bra, säger Lykke Eriksson.
Just nu pågår förberedelserna inför årets upplaga som kommer att genomföras i Bohushallen fredagen den 26 november.
– Det ska bli kul att få träffa alla politiker och tjänstepersoner igen. Vi vill att så många ungdomar som möjligt kommer att delta, säger Lejla Mujkic.
Följande ämnen kommer att diskuteras under Påverkanstorg: Skola, trygghet, fritid, hälsa och machokultur. Under dagen genomförs också en debatt mellan de olika ungdomsförbunden.
– Tidigare har vi haft ett huvudämne – förra året var det trygghet. I år har vi istället valt att fokusera på flera olika ämnen och vi hoppas att det ska bli bra diskussioner, säger Nellie Olsson.
Känns det som att politikerna och tjänstepersonerna lyssnar på er?
– Ja, de lyssnar och genom åren har vi haft många bra diskussioner. Påverkanstorg är ett bra forum för ungdomarna att yttra sina åsikter, svarar Lykke Eriksson.
I samband med Påverkanstorg kommer det nya Ungdomsrådet att presenteras. Ansökan är öppen fram till den 16 november och den sker på ale.se/nominera. Totalt ska 23 platser tillsättas.