Västsveriges blomrikaste vägkant finns i Ale

STORA VIKEN. Västsveriges i särklass mest blomrika och finaste vägkant återfinns mellan Stora Viken och Nödinge småbåtshamn. Sträckan sköts gemensamt av Västkuststiftelsen och Naturskyddsföreningen i Ale.

– Det finns informationstavlor uppsatta och jag rekommenderar verkligen folk att gå eller cykla denna knappt två kilometer långa grusväg, säger Pelle Dalberg.

När nya E45 och järnvägen byggdes genom Ale så kompenserade Trafikverket för ingreppen de tvingades göra i känslig naturmiljö. 

– Det byggdes ett fågeltorn och i området finns även betesdjur. Västkuststiftelsen har givits ett bidrag under 25 års tid att ombesörja skötseln, säger Pelle Dalberg som är den som sköter bekämpningen av invasiva arter. 

– Kanadensiskt gullris, sötväppling och lupin är exempel på arter som jag försöker få stopp på.

Det blomrika avsnittet kan beskådas mellan servicevägen och strandängarna söder om Nödinge småbåtshamn. Här har Pelle Dalberg satt upp ett par skyltar med information om de arter man kan finna – alltifrån backvial och besksöta till nattljus och gökblomster.

– Faktum är att denna sträcka är relativt flitigt trafikerad av fotgängare och cyklister. Det är jätteroligt! Jag ser ofta folk som rör sig här.

Varför är just detta vägavsnitt så blomrikt och vackert?

– Vägkanten består av grus och ett tunt lager jord, som aldrig konstgödslas, vilket gör att blomstren trivs här. Det gör även småbuskar, tall och björk, som måste rensas bort. 

Vilka fågelarter kan skönjas från fågeltornet?

– Området har ett relativt rikt fågelliv där du kan få se bland annat tofsvipa, enkelbeckasin, grågås, trana, gulärla och ibland jagande brun kärrhök och havsörn.

Avsnittet Stora Viken och Nödinge är en av totalt 207 blomrika vägkanter som finns angivna på Naturskyddsföreningen Sveriges hemsida.

– I projektet Världens längsta blomsteräng ska vägkanter till cykelbanor och bilvägar bli till paradis för biologisk mångfald. Tillsammans bildar Sveriges vägkanter en 600 000 kilometer lång sträcka. Målet är att minst 1 000 kilometer av dem ska bli blomrika. Man fokuserar på kanter längs mindre vägar som tillsammans kommer att bilda ett blomnätverk som utvecklar och bevarar den biologiska mångfalden, avslutar Pelle Dalberg.

Mer från allmänt

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

Seniormässan lockade till gemenskap

Senast Seniormässan ägde rum var 2017. Inte konstigt att det…

Separationer – i Ale och Lilla Edet

Andelen barn som är med om att föräldrar separerar har…

Senaste nytt

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…