NÖDINGE. När beskedet om ett tillfälligt bygglov dröjde tog entreprenören saken i egna händer. Tony Lindskog tvingas nu riva uterummet som redan blivit en populär mötesplats vid Backa Säteri.
– Jag är beredd att ta mina böter, men det är kommunen som förlorar ändå, säger han.
Entreprenören, Tony Lindskog, har via sitt bolag Complettbyggen AB sett till att Backa Säteri Golf har kunnat fortsätta sin verksamhet. Niohålsbanan har numera 18 utslagsplatser och antalet medlemmar ökar stadigt. Som fastighetsägare har han haft ett stort fokus på att försöka utveckla verksamheten för både golfare och allmänheten. I centrum står den kulturhistoriskt värdefulla säteribyggnaden, kring vilket det råder skarpa restriktioner.
– Därför ville jag först använda den byggrätt som redan finns ett stenkast från huset, men det ansåg bygglovsenheten inte var lämpligt då den nuvarande detaljplanen inte medger servering. Då föreslog jag på ett möte med Ale kommun att göra altanen till ett tillfälligt uterum. Det var okej bara jag skickade in en bygglovsansökan, vilket jag gjorde i början på augusti, suckar Tony Lindskog.
Det som sedan hände beskriver han som en impulshandling. Stärkt av de positiva signalerna startade bygget innan varken bygglov eller startbesked givits.
– Jag har inte dolt någonting, utan meddelade själv bygglovschefen att jag påbörjat arbetet. Det är en tillfällig åtgärd och ska rivas när vi kan bygga en permanent lokal på byggrätten, men då enligt den nya detaljplanen. Fram till dess vill vi kunna erbjuda servering och en plats att samlas på, berättar Tony.
Trots förbud mot fortsatt arbete färdigställdes delar av uterummet. På samhällsbyggnadsnämndens möte den 1 oktober beslutades att inte bevilja tillfälligt bygglov. Ett beslut som togs i bred majoritet.
– Vi håller med om att behovet av en mötesplats är stort i Nödinge, men det betyder inte att vi kan åsidosätta lagar och regler. Det finns en byggrätt där de kunde sökt bygglov och med stor sannolikhet fått beviljat servering i väntan på den nya detaljplanen. Nu gick det för fort, säger samhällsbyggnadsnämndens ordförande, Eddie Glans (M).
Han får medhåll av vice ordföranden, Johan Nordin (S).
– I den här frågan har vi varit samstämmiga, men det känns olyckligt då sökande har rört sig utanför byggrätten. Det känns onödigt, då den här åtgärden hade kunnat placerats där det faktiskt redan finns en byggrätt. Sedan vet jag ingenting om hur dialogen med sökande har varit.
Den ende i samhällsbyggnadsnämnden som ville bevilja ett tillfälligt bygglov var Centerpartiets Dan Sandros.
– Här har vi en näringsidkare som vill utveckla sin verksamhet och testa hur gångbar en idé är. Då vill vi hellre ge honom chansen att göra det. Jag är oerhört förvånad, inte minst över att Moderaterna valde att inte gå på vår linje. Vi ska väl i den mån det är möjligt hjälpa våra företagare, inte stjälpa. Det fanns goda skäl att fria i det här fallet, motiverade Dan Sandros.
När Tony får höra att politiken hävisar till den byggrätt som fanns suckar han.
– Det var ju det jag ville från början, men tjänstemännen sa nej. Jag vill inte bråka, men vem ska jag lyssna på, undrar Tony.
Bygget av uterummet är nu ett tillsynsärende och en sanktionsavgift om 177 223 kronor är redan beslutad. Krav om att riva uterummet kommer också att följa.
– Jag är beredd att ta mina böter, men det är kommunen som förlorar ändå. Nu dröjer det många år innan det finns en mötesplats i området. Tråkigt för golfen och hela Nödinge, säger han och tillägger:
– Sen får jag fundera över om det verkligen är i den här kommunen som jag ska satsa min tid och mina pengar.