https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2022/12/36I9058-scaled.jpg

Bohus är inget utsatt område – nu eller i framtiden!

Ska Bohus bli ett utsatt område? Gör polisen verkligen allt för att lösa mordförsöket eller rullar polisbilen bara lite extra i Bohus för syns skull? Signaturen ”Bo i Bohus” lyfter viktiga frågor.

Läs också: ”Är Bohus Ales första utsatta område?”  

Vi gör allt i vår makt för att lösa mordförsöket i Bohus. Dagen före julafton grep vi tre personer – två är nu häktade misstänkta för mordförsöket. Ingenting är mer brottsförebyggande än att gripa och lagföra gärningspersoner. Att synas är en metod för att bryta trenden av våldsdåd, särskilt efter en större händelse som ett mordförsök. Vi vet att vi genom synlighet, närvaro och aktivt polisarbete förebygger nya våldsdåd. Men, framförallt finns vi på plats i Bohus för att vi behöver iakttagelser och tips från allmänheten för att kunna ställa kriminella till svars.

Jag förstår oron och frustrationen över att brotten sker i din och vår närhet och konsekvenserna som brottsligheten får. Samtidigt är det viktigt att ta med sig att det är ett fåtal individer som begår den här brottsligheten. Polisen har en god bild av vad som händer och vi jobbar mot flera individer som påverkar tryggheten i området. Vi jobbar offensivt i samtliga utredningar som rör de senaste månadernas händelser i Bohus. Vi arbetar hårt för att de som begår brott ska ställas till ansvar så att du och alla andra som bor i vårt samhälle ska känna sig trygga. Bohus varken är eller ska bli ett utsatt område.

Vi förväntar oss att våra medborgare ställer höga krav på oss. Vi vill skapa en trygg och säker kommun och det gör vi bäst tillsammans med våra samverkansaktörer. Vi bedriver ett långsiktigt arbete för att förebygga brott och förhindra nyrekrytering till kriminalitet. Kommunpolitikerna i Ale behöver fortsätta skapa rätt förutsättningar för kommunen som i år får ett än större ansvar att arbeta brottsförebyggande utifrån den nya lagstiftningen. Även bostadsbolagen, kommunala och privata, har en viktig roll att axla. Vi har blivit fler poliser i lokalpolisområdet och ytterligare tillskott kommer till oss framåt, det gör att vi kan arbeta än mer offensivt mot brottsligheten.

Tack Bo i Bohus för din insändare, jag uppskattar verkligen allt engagemang för vårt lokalsamhälle.

Daniel Norlander
Lokalpolisområdeschef Kungälv/Ale

Mer från debatt

Vädret regerar

När invandrare beskriver svensken framträder inte sällan bilden av en…

Vi är inte emot att kommunen firar!

Ale kommun fyller i år 50 år. 1 januari 1971…

Språket är nyckeln

Trots att vi är på tryggt avstånd från det fasansfulla…

Nu får vi en sämre välfärd

Det var en solig måndag när Kommunals medlemmar intog åhörarbänken…

Senaste nytt

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…

Seniormässan lockade till gemenskap

Senast Seniormässan ägde rum var 2017. Inte konstigt att det…

Discgolffest i Uspastorp

Ale Disc Golf Center stod som värd för Amatör-SM i…

Ale Disc Golf Center får leaderstöd

Genom det beviljade projektet kommer Ale Disc Golf Center att…

Aleborna tycker till om tryggheten

På tisdagseftermiddagen befann sig en delegation från lokalpolisområde Kungälv/Ale och…