https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2017/12/v4917-anstacc88llningsstopp-2.jpg

DEBATT: Nu är det nog!

Den 6:e november var det ett möte mellan personal, fackförbunden inom skolan och barnomsorgen, politiker och sektorns tjänstemän. Två av tre höga chefer var tillförordnade. Vad beror det på att Ale inte har ordinarie personal på så höga befattningar? Enligt artikel i Alekuriren fick den ordinarie sektorchefen sluta direkt, då chefen och högsta ledningen inte hade samma målsättning.

I verksamhetsplan med budget 2018-2021 står det att ”Ambitionen är att kommunen ska ha beredskap för en tillväxttakt på 3,0 procent”. Under mötet informerade personalen inom barnomsorgen och skolan att Ale kommuns höga tillväxttakt på 3 procent gör att många barnfamiljer flyttar in. Budgeten för 2017 tilläts inte öka, vilket innebär att samma storlek på budgeten som lades 2016 ska räcka till verksamheten 2017. Detta trots ökade lönekostnader och den stora inflyttningen. Denna budget kallas effektiviseringsbudget. Man kan inte effektivisera barn! Kalla budgeten för vad den är – besparing. Kommunens lösning på problemet är att öka barngrupperna, både inom barnomsorgen och inom skolan. En av politikerna i nämnden uttalar sig i Alekuriren nummer 38 ”att det inte ska finnas något tak på hur många barn det ska finnas i en barngrupp”. Personalen påpekade att det står tomma avdelningar som skulle kunna användas för att skapa nya barngrupper, så att antalet barn i befintliga grupper kunde minska.

Det är för närvarande en orimlig arbetssituation. Ledningens svar var att det inte finns pengar till personalkostnaden. Som läget är nu har barnomsorgens personal ett sjukskrivningstal på 10%! Under mötet framkom att ”Den heta arbetsmarknaden har tillsammans med en försämrad arbetssituation skapat en viss personalomsättning på lärarsidan.” (Alekuriren nr.41) Detta är kostsamt för kommunen då arbetslag splittras och ny personal ska läras upp. Kommunens tjänsteman uttryckte på mötet att kommunen ville förbättra den psykosociala arbetsmiljön. Följande förbättring kom 15/11. Sektorn meddelar att det införs anställningsstopp för skolan medan det inom barnomsorgen ska råda stor restriktivitet. Det införs också utan förvarning inköpsstopp. Sektorchefen skriver på kommunens hemsida ”På grund av det ekonomiska läget och prognoserna inför bokslutet måste vi nu solidariskt dela på de ansträngningar som måste göras.” Vi som arbetar inom barnomsorgen och skolan har vår solidaritet med barnen och absolut inte med ledningen! Hur kan en kommun sitta på ett möte och berömma personalens insatser och lova att förbättra den psykosociala arbetsmiljön och sedan efter en dryg vecka ytterligare belasta den befintliga personalen med anställningsstopp och inköpsstopp?

Anställningsstoppet innebär att när någon är sjuk, så ska någon annan av skolans personal vikariera. Detta kanske hade fungerat om inte personalen redan arbetat under en effektiviseringsbudget med en snålt tilltagen personalsituation. Enligt Lärarförbundets ranking framgår att sjukskrivningarna har ökat och att Ale har tappat 43 placeringar, från plats 117 till 160, jämfört med förra året. I samma ranking ligger Ale på plats 251 av 290 när det gäller lärartätheten.

I verksamhetsplan med budget för 2018-2021 står det ”Ett viktigt uppdrag är att kompensera för barns och elevers skilda förutsättningar och att säkra en jämn och hög kvalitet på undervisningen.” Den här planen börjar gälla i januari och då är det en märkvärdig kompensation om resurspersoner, speciallärare och specialpedagoger ska vikariera för sjuka kollegor istället för att ge barn och elever hög kvalitet på undervisningen och kompensera för elevers olika förutsättningar.

Arg lärare 

Mer från debatt

Lärare avskedas – elever betalar priset

När Alesamverkans budget inför 2023 lades fram, signalerade vi i…

Positiv inflation

Det har varit publikfester i tidningens spridningsområde från fredag kväll…

Du är välkommen i mitt Ale!

Poesi säger kommunalrådet, när han på kommunfullmäktige beskriver orden i…

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Senaste nytt

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Sjukhusen blöder inte

Radio Göteborgs huvudnyhet under måndagen var att sjukhusen blöder i…

Fyra ungdomar prisades

Ale kommuns ungdomsstipendium ”Ett gott föredöme” delas ut till personer…

SBTK vann när Sveriges ”äldsta” damlag möttes

Sedan 1968 har Skepplanda BTK i obruten följd erbjudit damfotboll,…