Viktor Gustafsson försöker återigen att argumentera för varför busslinje 412 bör sättas i trafik. Arkivbild: Allan Karlsson
Viktor Gustafsson försöker återigen att argumentera för varför busslinje 412 bör sättas i trafik. Arkivbild: Allan Karlsson
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2016/11/v-4816-hot-alependeln.jpg

DEBATT: Tåget är inget att lita på

Jag har länge funderat över hur västtrafik vågar lita på tågtrafiken för att köra människor mellan orterna i kommunen. Vad händer om det blir stopp i tågtrafiken under en obestämd tid? Hur tar man sig mellan orterna med kollektivtrafiken? På Nol-Bohus sträckan går det att åka hyfsat smidigt med buss då det går i kvartstrafik längs med tåget. Men hur tar man sig mellan Nödinge och Älvängen på ett smidigt sätt om tågen inte går?

Svar: det går inte.

Visst kan man ta bussen till Himlaskolan men efter det då? Buss 414 går en gång i timmen till Älvängen och efter 17:01 går det inga bussar på sträckan Alafors-Älvängen. Hur ska man ta sig till Älvängen nu då?

Häromdagen satt jag på Alependeln på väg till Älvängen. Mellan Surte och Bohus började tåget att rycka till ett flertal gånger samtidigt som belysningen släcktes. Jag tänkte att det inte var så farligt eftersom det var ett gammal tåg och de brukar rycka till ibland. Mellan Bohus och Nödinge fortsätter det och blir allt mer. Till slut säger dem i högtalarna att det är något fel på tåget men att vi klarar att åka till Nödinge. När tåget anlände till stationen säger de att de behöver felsöka och vet inte när eller om de kan åka vidare. Jag hoppade av i Nödinge med alla andra. Det var då tanken ovanför slog mig igen “Hur tar jag mig hem?” Jag hade turen att ha en mamma som kunde hämta mig i Nödinge men vad gjorde alla som inte hade den möjligheten? Hur ska man möjligen kunna ta sig mellan Nödinge och Älvängen om det inte går några tåg eller någon buss?

Jag kollade på Trafikverket och på reseplaneraren och såg att under en tid var alla tåg mellan Älvängen-Göteborg och omvänt (Alependeln) inställda. Någon ersättningsbuss gick det inte vid denna tid heller. Dessa problem varade långt in på eftermiddagen. Hur kan det får vara såhär? Hur kan man förlita sig på tåg till 100% när vi alla vet att det ofta strular i tågtrafiken? Hur kan Västtrafik tycka att det var en bra idé att göra kollektivtrafiken så här sårbar i Ale? Hur kan Ale kommun acceptera detta?

Här ser vi ett praktexempel på varför buss 412 måste komma tillbaka och det är nu!

Viktor Gustafsson
Administratör för gruppen
Rädda vår buss

Mer från debatt

Migrationsekonomiskt bokslut

I en värld där vi möter allt mer komplicerade utmaningar,…

Vi vet vad en snippa är!

I dag, den 8 mars, firar vi internationella kvinnodagen. I…

Snälla slå mig!  

Jag vaknar på morgonen och tänker FAN jag vaknade i…

Bohus är inget utsatt område – nu eller i framtiden!

Ska Bohus bli ett utsatt område? Gör polisen verkligen allt…

Senaste nytt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…