https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2021/08/dji-0001-scaled.jpg

Samhället behöver tillväxt

Ale kommun har tagit beslut om att både Älvängen och Nödinge ska dubblera sina invånarantal till 2030. Älvängen har idag stora förutsättningar att nå detta av egen kraft, då den så kallade marknaden redan ser en stor önskan att både etablera företag och att slå ner sina bopålar i orten.

Nödinge behöver fortfarande hjälp med att skapa bästa förutsättningar för att på riktigt komma igång med den önskade tillväxten. Kommunen behöver därför så snart som möjligt bli klar med detaljplan 1 för Ale Torg så att byggandet av både kommunhus och fler bostäder blir möjligt. Det kommer skapa förutsättningar för att satsa vidare i hela kommunen så att byggnationen kommer igång.

Vi socialdemokrater ser frågan om vilken ort som skall vara centralort av underordnad betydelse i förhållande för Ales invånare. Frågan handlar om att kommunen tydligt talar om för marknaden vart kommunen vill se ytterligare tillväxt.

Ekonomisk tillväxt behövs för att skapa nya ekonomiska resurser. Resurser som behövs för att utveckla hela samhället och för att våra företagare och deras företag ska bli än mer konkurrenskraftiga. För att få en hållbar tillväxt – ekonomisk, miljömässigt och socialt – behöver vi se till att resurserna skapas på ett hållbart sätt.

Tillväxten skapar förutsättningar till att samhället kan fortsätta att satsa på fler förskolor, skolor, äldreboende, föreningsstöd med mera.

Det är snart sex år sedan Kommunfullmäktige i Ale beslutade att det framtida kommunhuset ska ligga i Nödinge och det är på tok för lång tid. Varför är inte frågan högre prioriterad av de styrande i Ale kommun?

Dennis Ljunggren
Socialdemokraterna i Ale

Mer från debatt

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Vädret regerar

När invandrare beskriver svensken framträder inte sällan bilden av en…

Vi är inte emot att kommunen firar!

Ale kommun fyller i år 50 år. 1 januari 1971…

Språket är nyckeln

Trots att vi är på tryggt avstånd från det fasansfulla…

Senaste nytt

Trafikanter uppmanas välja rätt väg

Utmed den enskilda vägen finns cirka 15 hushåll. Vägföreningen ansvarar…

Här hamnar det som spolas ner

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Ett händelserikt sekel för Rune

Den 20 september 1923 föddes Rune Skog och uppväxten i…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…