Vildsvinsstammen har vuxit kraftigt de senaste åren, och problemen är omfattande i Ale och våra grannkommuner. Trädgårdar förstörs, soptunnor välts omkull och gräsmattor bökas sönder. Samtidigt drabbas markägare och lantbrukare av stora skador på åkrar och betesmarker. När vildsvinen rör sig nära vägar och bebyggelse ökar dessutom risken för trafikolyckor.
Centerpartiet vill minska vildsvinsstammen genom effektivare jakt och en modernare viltförvaltning. I områden där problemen är särskilt stora måste det också finnas möjlighet att stärka incitamenten för jakt. Vi anser att riktade skottpengar kan vara ett av flera verktyg för att snabbt minska stammen.
Skottpengar ska inte vara en permanent lösning. Men vid omfattande skador på jordbruket eller vid risk för smittspridning, exempelvis afrikansk svinpest, behöver samhället kunna agera snabbt och kraftfullt. Riktade skottpengar kan då bidra till ökad avskjutning och ge markägare och jägare bättre förutsättningar att hantera situationen.
Samtidigt måste det bli mer attraktivt och långsiktigt hållbart att jaga vildsvin. Många jägare lägger ner åtskilliga timmar, ofta nattetid, för att minska problemen. En stor utmaning är dock att efterfrågan på vildsvinskött är för låg. Här behöver kommunen ta ett större ansvar genom att öka användningen av vildsvinskött i sina verksamheter, exempelvis inom skola och äldreomsorg.
Vildsvinskött är en närproducerad, hållbar och högkvalitativ livsmedelsresurs som i dag inte tas tillvara i den utsträckning som vore önskvärd. Om jägarna både kan bidra till att minska skadorna och samtidigt få köttet att komma till nytta stärks incitamenten att delta i den nödvändiga förvaltningen av stammen.
För oss handlar det om att skapa trygghet för invånarna, minska skadorna för både villaägare och lantbrukare samt stärka den svenska livsmedelsproduktionen. En utökad avskjutning av vildsvinsstammen kan gynna naturen, jordbruket och människorna som bor och verkar i Ale. Problemen med vildsvin måste tas på allvar, här och nu, inte sen efter otal av utredningar från majoriteten som inte leder någon vart!
Centerpartiet i Ale
Jessika Loftbring
Ida Larsson
Jan-Åke Bernsten